Gabimet e çifteve në jetën seksuale, ja si të rindizni pasionin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndoshta nuk na duhet shkenca për ta konfirmuar këtë, por ka studime që kanë arritur në përfundim se seksi është një nga faktorët kryesorë në suksesin e një marrëdhënieje afatgjatë. Sipas rregullit të jetës dëshira për seks zvogëlohet me kalimin e viteve, duke lënë mënjanë ngazëllimin erotik të herës së parë.

Sidomos pasi çiftet bëjnë shumë gabime në jetën e tyre seksuale me kalimin e kohës, siç është fakti që diskutojnë shumë rrallë për tema të tilla dhe e marrin çdo situatë si të mirëqenë. Sidoqoftë, psikoterapistja me famë botërore Tammy Nelson tha se shumë çifte planifikojnë “një takim si për herën e parë”.

“Ideja është që pas një darke të këndshme, me qirinj dhe verë, të ktheheni në shtëpi dhe të jeni në krahët e njeri-tjetrit”, tha terapistja dhe autorja e bestsellerit “The Monogamy New”.
Ajo që ndodh zakonisht pas një darke dhe disa gotave verë nuk është ajo për të cilën çifti ëndërron. “Shumica e çifteve nuk duan asgjë më shumë sesa të shkojnë në shtrat,” tha ajo.

Çfarë sugjeron ajo? Atë që ajo e quan “spontanitet të programuar”. Dërgoni fëmijët diku dhe qëndroni në shtëpi vetëm.

“Kjo është një mënyrë shumë më e mirë për të realizuar fantazitë tuaja”.

Të fundit

Eventi madhështor sportiv “Tiranathlon”, ja si devijon qarkullimi i mjeteve këtë të dielë

Pas tre eventeve të mëparshme shumë të suksesshme, ‘Tiranathlon’ është rikthyer për të katërtin vit radhazi. Ky event i...

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e sotme. Mësohet se disa pllaka janë...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Lajme të tjera

Web TV