Del dokumenti hipotekor: Këto janë familjet e mëdha që janë pronarë të “Sarajeve” që u përfshinë nga flakët

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Jo pak, por plot 24 emra pronarësh janë në listën e dokumentit hipotekor të “Sarajave”, ndërtesa dy-shekullore në qendër të Tiranës, së cilës iu vu zjarri mbrëmë natën.

Në listën e fundit të pronarëve të kësaj ndërtese vihen re mbiemra të familjeve të vjetra e të mëdha shqiptare, si Kosova, Përmeti, Kazazi, Podgorica, Stërmasi, etj..

Kësaj prone duket se i janë shtuar pronarët vit pas viti që prej vitit 2000 kur fillimisht u njohën si pronarë të ligjshëm pasardhësit e familjes Kazazi.

Më vonë fitoi gjyqin dhe familja Kosova, Ali Kosova, babai i bashkëshortes së ish-presidentit Bujar Nishani.

Po dokumenti më i fundit i pronarëve tregon një listë të gjatë prej 24 emrash, të cilët Bashkia kërkon t’i shpronësojë për interes publik që godina të kthehet në një shtëpi muze.


24 emrat e pronarëve të “Sarajeve”:

Majlinda Skënder Këllezi

Huluzi Hamza Kosova

Asim Reshat Zajmi

Liljana Reshat Hoxholli

Shqipe Kosova

Ermira Petrit Kosova

Sokol Petrit Kosova

Astrit Akif Përmeti

Arian Astrit Përmeti

Aida Astrit Podgorica

Ali Mustafa Kosova

Jusuf Fehmi Kazazi

Kemal Sami Pashollari

Ismiha Sami Pirgu

Flutura Ramadan Llapaj

Fatbardh Abdulla Kazazi

Evelina Cara

Irma Skënderi

Diana Abdulla Këllezi

Xhelal Shazivar Stërmasi

Saimir Shazivar Stërmasi

Adnan Shazivar Stërmasi

Fatri Shazivar Stërmasi

Vi & Vi shpk

/newsbomb/


Të fundit

Befason aktori i njohur: Nuk përdor deodorant që prej 30-vitesh

Aktori i njohur Mathew Mc.Conaughey ka ka habitur të gjithë publikun lidhur me një deklatatë të tij. Ai tha se...

Del dokumenti hipotekor: Këto janë familjet e mëdha që janë pronarë të “Sarajeve” që u përfshinë nga flakët

Jo pak, por plot 24 emra pronarësh janë në listën e dokumentit hipotekor të “Sarajave”, ndërtesa dy-shekullore në qendër të Tiranës, së cilës iu...

Ministrja Kushi publikon Udhëzimin për fillimin e vitit të ri shkollor në sistemin parauniversitar

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi dhe Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj firmosën “Udhëzimin për vitin e ri shkollor 2021-2022...

Manastirliu publikon shifrat: Mbi 1 milion numri i të vaksinuarve kundër COVID në vendin tonë

Më shumë se 1 milion e 330 mijë vaksinime antiCOVID janë kryer deri tani në vendin tonë. Shifrën e ka bërë me dije ministrja e...

Strehimi i afganëve në Shqipëri, Olta Xhaçka takohet me Yuri Kim

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka po zhvillon një takim me ambasadoren e SHBA Yuri Kim. Lajmi bëhet i ditur nga Ministria...

Lajme të tjera

Web TV