Free Porn
xbporn
Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت pov leccata di figa
best porn 2025
homemade porn 2026
mi masturbo guardando una ragazza
estimare cost apartament precisă online
blonde babe fucked - bigassmonster

SHISH: Situata e COVID-19 u shfrytëzua nga aktorë jo-perëndimorë për synimet e tyre gjeostrategjike! Përhapën teori konspirative për…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shërbimi Informativ i Shtetit (SHISH), në një raport të publikuar për 2020, thekson se situata e pandemisë ka shërbyer që vendi të ishte i ekspozuar ndaj influencave jo -perëndimore. Sipas SHISH, vendi ynë nuk u kërcënuar vetëm nga pandemia, por edhe nga vende jo-perëndimore, që u përpoqën të shtonin ndikimin e tyre duke përfituar nga situata e brishtë e vendit për shkak të COVID-19.

Shërbimi Informativ i Shtetit (SHISH), në një raport të publikuar për 2020, thekson se situata e pandemisë ka shërbyer që vendi të ishte i ekspozuar ndaj influencave jo -perëndimore. Sipas SHISH, vendi ynë nuk u kërcënuar vetëm nga pandemia, por edhe nga vende jo-perëndimore, që u përpoqën të shtonin ndikimin e tyre duke përfituar nga situata e brishtë e vendit për shkak të COVID-19.

Në raport thuhet se këto aktorë globalë jo-perëndimor shfrytëzuan situatën e pandemisë për synimet e tyre gjeostrategjike dhe këtë e bënë përmes përhapjes së teorive konspirative dhe lajmeve të pavërteta lidhur me COVID-19 në mënyrë që të rrisnin pakënaqësinë mes njerëzve, të cilët ndiheshin të frustruar nga masat anti-COVID. Kjo propagandë, sipas SHIH përdoren nga aktorët jo-perëndimor për t’i bërë vendet vurnerabël dhe për të rritur euro-skepticizmin.

“Aktorët globalë jo-perëndimorë shfrytëzuan situatën e shkaktuar nga COVID-19 për synimet e tyre gjeostrategjike, forcimin e pozitës së tyre si aktorë ndërkombëtarë, përçarjen e kohezionit në BE/NATO dhe ndërkombëtar, si dhe kanë mbështetur narrativat e njëri-tjetrit në mjedisin informativ sipas synimeve të tyre. Gjithashtu, përdorën një spektër të gjerë të mjeteve hibride për të ndërmarrë operacione informative përgjatë pandemisë COVID-19, si: ndërmarrja e fushatave mediatike, qarkullimi i lajmeve të rreme, nxitja e shpërndarja e teorive konspirative nëpërmjet medias e rrjeteve sociale, angazhimi i shërbimeve të inteligjencës dhe aktorëve kibernetikë shtetërorë dhe jo-shtetërorë. Kriza shëndetësore globale u shfrytëzua për të promovuar agjenda përçarëse për t’u faktorizuar në arenën ndërkombëtare dhe për të rritur impaktin e aktiviteteve të tyre influencuese. Kjo propagandë përfshiu edhe çdo informacion të gjeneruar nga mediat perëndimore që theksojnë euro-skepticizmin në rritje, si dhe promovuan çdo lajm mbi modelet qeverisëse të tyre si superiore ndaj atyre perëndimore”, thuhet në raportin e SHISH.

Lexo edhe :  Japonia prezanton pajisjen e parë 6G në botë: 20 herë më e shpejtë se 5G

Po ashtu theksi vendoset edhe te dezinformimi dhe propaganda, ku sipas raportit të SHISH teorit ëkonspirative në lidhje me pandeminë e COVID dhe vaksinën kundër virusit, dominuan në rrjete sociale dhe mediat online.

“Situata e shkaktuar nga COVID-19 u shoqërua me fushata agresive dezinformimi dhe keqinformimi, të cilat ndikuan negativisht në përgjigjen reaguese dhe perceptimin e publikut mbi rrezikshmërinë reale të pandemisë. Aktorë shtetërorë jo-perëndimorë dhe ata jo-shtetërorë që veprojnë për llogari të tyre, u angazhuan në fushata dezinformacioni dhe në lidhje me COVID-19, duke rënduar krizën dhe minuar përpjekjet për tejkalimin e saj, përfshi supozime se Perëndimi e ka krijuar virusin, se virusi është një armë biologjike, se BE-ja po dështon në menaxhimin e pandemisë, institucionet euro-atlantike nuk kanë kapacitete reaguese kolektive, se do të shpërbëhen nën këtë presion, etj. Mediat online dhe rrjetet sociale u bënë përcjellëse te publiku i teorive konspirative dhe raportimeve false. Përveç përdorimit të aseteve të tyre mediatike, apo mediave të financuara e orientuara prej tyre për të drejtuar fushata të shënjestruara dezinformacioni, edhe shpërndarja jo e qëllimtë e informacionit fals dhe teorive konspirative në hapësirën online, ndenja e pasigurisë të publikut dhe nevojës për përgjigje lidhur me COVID-19, i favorizoi për të përhapur narrativat e tyre, propaganduar superioritetin dhe shënjestruar sistemet demokratike si të dështuara”, shkruhet në raport.

Të fundit

Pesë arsye të forta përse duhet të hani më shpesh ananas

Në kultivimin e ananasit nuk përdoren pesticide dhe mjete të tjera mbrojtëse. Ananasi është frut i adhuruar në gjithë botën,...

U tall me gjatësinë e Melonit, gazetarja italiane gjobitet me 5 mijë euro

Gjykata e Milanos ka urdhëruar gazetaren Giulia Cortese t’i paguajë kryeministrit italian Giorgia Meloni 5,000 euro (5,465 dollarë). Ky çmim vjen si i dëmshpërblim...

Miratohet projekt-deklarata për heqjen e ligjit të luftës me Greqinë

Kuvendi ka miratuar me 96 vota pro dhe asnjë kundër projekt deklaratën e PDIU-së për heqjen e ligjit të luftës me Greqinë. Drafti i PDIU-së,...

Berisha thirrje Avokatit të Popullit: Hetoni kushtet e punës të punonjësve të turizmit

Kreu i PD-së, Sali Berisha me anë të  një postimi i ka bërë thirrje Avokatit të Popullit të ndërmarrë me urgjencë një hetim për...

Greqia ligj lufte me Shqipërinë, Çuçi: Absurd i madh, nuk reflekton partneritetin tonë

Kreu i Grupit të PS, Bledi Çuçi nga Kuvendi është shprehur se mazhoranca do ta mbështesë pr.deklaratën e paraqitur nga Shpëtim Idrizi ku i...

Lajme të tjera

Web TV