Ferma me prodhimet më të freskëta, Agro Iliria Group një histori suksesi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Agro Iliria Group është një nga bizneset më të mëdha në vend, i cili ka bërë një investim gjigant në tokat pranë Lagunës së Karavastasë në Divjakë. Kjo fermë merret me kultivimin e shegës dhe mana goxhit ose të quajtura ndryshe ‘Goji Berry’.

Shega ëshë një frut mjaft i njohur në vendin tonë por ‘Goji Berry’ është më pak i përhapur në Shqipëri. Ky frut i vogël me ngjyrë të kuqe nisi të tregtohej gjërësisht në vitin 2015 pas një marketimi që iu bë në lidhje me përfitimet shëndetësore që kishte.

Kjo fermë tregton produkte të freskëta dhe me vlera ushqimore pasi iu kushton një kujdes të veçantë kultivimit të tyre.

Përveç tregtimit të frutave ka edhe argëtim në këtë fermë pasi organizohet edhe Festivali i Vjeljes së Shegës.                                                                                                    Agro Iliria Group është një histori suksesi dhe frymzuese për vendin tonë.


Të fundit

Ferma me prodhimet më të freskëta, Agro Iliria Group një histori suksesi

Agro Iliria Group është një nga bizneset më të mëdha në vend, i cili ka bërë një investim gjigant...

Kriza e klimës: Një dalje emergjence për njerëzimin

Nga Slavoj Žižek Të dhënat e fundit, e bëjnë të qartë që edhe pas shpërhapjes së vaksinave anti-Covid, ne nuk kemi mundësi të relaksohemi. Pandemia...

Garcia Lorka, poeti gjenial i avangardës evropiane

85 vite më parë, më 19 gusht 1936 në Granda të Spanjës ekzekutohet nga forcat monarkiste të gjeneralit Franko poeti më i njohur spanjoll...

U përplas për vdekje nga një furgon në Shëngjin, rrëqeth nëna e 6-vjeçarit: Si do fle unë pa ty, pse nuk vdiqëm të gjithë

Fjalë që të rrëqethin vijnë nga nëna e 6-vjeçarit, i cili ditën e djeshme humbi jetën pasi u përplas nga një furgon. Me anë të...

Tek Real Madrid apo PSG? Ronaldo “kampion” edhe në qëndrime

Cristiano Ronaldo është shfaqur i revoltuar teksa së fundmi emri i tij është lidhur me për rikthim të bujshëm tek Real Madrid. Ronaldo thotë...

Lajme të tjera

Web TV