Fotot dhe historia: Flamujt e Afganistanit ndër vite

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Flamuri i Afganistanit është ndryshuar ose modifikuar të paktën 18 herë gjatë 100 viteve të fundit.


Talibanët synojnë të zëvendësojnë flamurin kombëtar afgan me flamurin e tyre të bardhë që mban Shahada “La ilah ila Allah, Mohammad rasoul Allah” (Nuk ka zot tjetër përveç Allahut dhe Muhamedi është i dërguari i Allahut) pasi të rimarrin vendin të dielën.

Heqja e flamurit afgan ka shkaktuar protesta në të paktën dy qytete afgane, me të paktën tre persona të vrarë në qytetin lindor të Jalalabad gjatë një proteste anti-talebane. Në një video që u bë virale në mediat sociale, protestuesit në Jalalabad u përpoqën të vendosnin flamurin e qeverisë në urën e këmbësorëve të një rruge të mbushur me njerëz pasi ajo u zëvendësua me flamurin taleban.

Kjo nuk është hera e parë që flamuri i Afganistanit ndryshon.

Që kur Emirati i Afganistanit u bë plotësisht i pavarur nga Britania më shumë se 100 vjet më parë, flamuri i tij ka ndryshuar të paktën 18 herë.

Këtu është historia se si flamuri i Afganistanit ka evoluar gjatë 100 viteve të fundit.

1901-1919

Habibullah Khan drejton Emiratin e Afganistanit. Ai modifikon flamurin e zi të fortë të babait të tij me një vulë që tregon një xhami mbi dy shpata të kryqëzuara, të rrethuar nga një kurorë.

1921

Emirati i Afganistanit bëhet plotësisht i pavarur nga Britania nën Princin Amanullah Khan. Xhamia në qendër të vulës është një simbol i përsëritur, siç janë shpatat e kryqëzuara. Amanullah zëvendëson kurorën me një oktagram rrezatues dhe i bën shpatat më të vogla.

1926

Mbreti Amanullah shpall Mbretërinë e Afganistanit në 1926. Flamuri dhe emblema ndryshojnë. Oktagrami zëvendësohet me një kurorë, shpatat hiqen dhe xhamia tani nxjerr në pah mihrabin (kamaren e lutjes) përballë Mekës. Amanullah ka disa flamuj disa herë gjatë mbretërimit të tij.

1929

Amanullah ikën nga një kryengritje kundër tij, duke kurorëzuar vëllain e tij i cili abdikon disa ditë më vonë. Afganistani bëhet një emirat nën Habibullah Kalakani. Flamuri ndryshon në një trengjyrësh të ngjashëm me një flamur të valëvitur nga forcat pushtuese mongole në shekullin e 13 -të.

1929

Kushëriri i Amanullahut, Mohammed Nadir Shah drejton një rebelim fisnor, duke shpallur një mbretëri edhe një herë nën sundimin e tij. Flamuri kthehet në një trikolor të valëzuar për pak kohë nën Amanullah, i zi për të kaluarën, i kuq përfaqëson gjakun e derdhur për liri, dhe jeshile, prosperitet. Vula origjinale e Amanullahut është në qendër.

1933

Nadir vritet, djali i tij Mohammed Zahir bëhet mbret, duke sjellë stabilitet. Ai mban flamurin e fundit të babait të tij. Në të, vula ndryshon, me xhaminë nga flamuri i parë i mbretërisë mbi vitin Hixhri filloi sundimi i Nadirit, i rrethuar nga duaj gruri.

1973

Kushëriri i Zahir, Mohammed Daoud Khan e përmbys atë me një grusht shteti ushtarak dhe e bën Afganistanin një republikë nën të. Për gati një vit, flamuri qëndron kryesisht i njëjtë, me heqjen e datës dinastike të Nadirit.

1974

Flamuri i republikës ndryshon, duke ruajtur ngjyrat, por duke ndryshuar orientimin e tyre. Një shqiponjë në qoshe hap krahët për të treguar mihrabin në gjoks dhe është e rrethuar nga duaj gruri.

1978

Daoud vritet në një grusht shteti komunist, Nur Mohammad Taraki bëhet president. Në fillim, vula bie nga flamuri, pastaj ndryshon në një flamur të kuq me një vulë në qoshe. Fjala “Khalq” (njerëz) është e rrethuar me grurë dhe një fjongo që lëvdon grushtin e shtetit nën të. Lëvdatat mënjanë, njerëzit nuk janë të kënaqur me sundimtarët e tyre dhe vendi bëhet i paqëndrueshëm.

1979-1980

Taraki është vrarë në shtator 1979 nga Hafizullah Amin, i cili merr detyrën. BRSS pushton në dhjetor për të “mbështetur” regjimin komunist, duke e bërë Babrak Karmal president. Flamuri dhe vula ndryshojnë në 1980. Vula e re është një diell që lind mbi një mihrab në një fushë të gjelbër me një libër të hapur. Një yll komunist i kuq dhe një rrotë me dorezë që përfaqëson industrinë janë në majë të një kurore gruri.

1986

Karmal hiqet, Mohammad Najibullah bëhet president i një shteti kukull Sovjetik. Rezistenca ndaj qeverisë dhe sovjetikëve rritet brenda një force prej rreth 90,000 luftëtarësh muxhahidinë. Vula ndryshon, duke hequr yllin dhe librin e kuq (mendohet të jetë Manifesti Komunist) dhe duke lëvizur dhëmbëzën poshtë.

Prill 1992

Tre vjet pas largimit të sovjetikëve, Muxhahidët e Ahmad Shah Massoud marrin Kabulin. Në qershor, Burhanuddin Rabbani bëhet president i një shteti islamik. Në dhjetor, flamuri ndryshon. Ngjyrat ngjajnë me flamujt e shumë vendeve të tjera myslimane, vula është xhamia e Amanullahut dhe gruri i Nadirit, shpatat që përfaqësojnë një fitore të Muxhahidinëve e rrethojnë atë dhe Shahada është në krye.

1994

Pakënaqësia me sundimin e Rabbanit rritet dhe një grusht shteti tentohet në janar, duke dobësuar qeverinë e tij. Talibanët shfaqen në tetor, duke premtuar paqe. Së shpejti kap jugperëndimin dhe marshon në Kabul.

1996

Talibanët kapin Kabulin pas dy vitesh luftimesh, e shpallin Afganistanin një emirat islamik dhe ndryshon flamurin në të bardhë të fortë fillimisht, pastaj shton Shahada -n e shkruar me të zeza një vit më vonë.

1997

Në 1997, udhëheqësi i al-Kaedës Osama bin Laden kthehet në Afganistan dhe bëhet i afërt me Mullah Omarin, udhëheqësin e talebanëve.

Shtator 2001

Rrëmbyesit rrëzojnë katër aeroplanë komercialë në Qendrën Tregtare Botërore në Nju Jork, Pentagon dhe një fushë të Pensilvanisë.

SHBA fajëson al-Kaedën dhe kërkon bin Ladenin nga talebanët, të cilët thonë se do t’ia japë atë një vendi neutral. SHBA refuzon dhe, me Mbretërinë e Bashkuar, fillon të bombardojë Afganistanin në tetor.

Nëntor 2001

Aleanca Veriore anti-talebane, përfshirë qeverinë e Rabbanit, kap Kabulin nga talebanët. Flamuri dhe vula e Rabbanit rivendosen me Shahada të shtuar në ngjyrë blu. Talibanët tërhiqen për të ekzekutuar një fushatë të gjatë kundër forcave perëndimore dhe qeverisë së Kabulit.

2002

Një muaj pasi Hamid Karzai zgjidhet për të udhëhequr qeverinë kalimtare të mbështetur nga SHBA për dy vjet, flamuri kthehet në ngjyrat e epokës Zaher dhe emblema në stemën e 1992 me shpatat e hequra. Një Loya Jirga (asambleja e madhe afgane) në qershor e bën stemën ari në vend të bardhë.

Tetor 2004

Karzai bëhet president pas zgjedhjeve të diskutueshme. Afganistani shpallet republikë islame me një president të plotfuqishëm. Ai fitoi një tjetër zgjedhje të diskutueshme në 2009.

Gusht 2013

Kah fundi i sundimit të Karzait, zbulohet një flamur i rregulluar. Stema e bardhë është më e madhe, mbivendoset me brezin e zi dhe të gjelbër, dhe u shtuan disa detaje.

Shtator 2014

Ashraf Ghani bëhet president pas dy raundeve të votimit në zgjedhje të kundërshtuara ashpër nga rivali i tij, Abdullah Abdullah. Skenari përsëritet në shtator 2019.

Shkurt 2020

SHBA dhe talebanët nënshkruan një “marrëveshje për sjelljen e paqes” në Afganistan pas më shumë se 18 vjet lufte.

2021

Forcat amerikane dhe të NATO -s fillojnë të tërhiqen nga Afganistani në korrik, duke lënë  përparimin e talebanëve. Në gusht, Ghani ikën nga Afganistani. Talibanët rivendosin flamurin e tij të bardhë.

Burimi: AL JAZEERA

Të fundit

Fotot dhe historia: Flamujt e Afganistanit ndër vite

Flamuri i Afganistanit është ndryshuar ose modifikuar të paktën 18 herë gjatë 100 viteve të fundit. Talibanët synojnë të zëvendësojnë...

Takimi i jashtëzakonshëm ministrave të NATO-s, Xhaçka: E papranueshme që vendet anëtare mos t’ju ofrojnë strehim afganëve

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mori pjesë në takimin e jashtëzakonshëm të Këshillit të Atlantikut të Veriut (NAC), në format...

OnlyFans do lërë pa bukë vajzat shqiptare që zhvishen për para!

OnlyFans, rrjeti social shumë popullor, sidomos gjatë kohës së karantinës ka ndërmarrë një politikë të re që me pak fjalë mund të “falimentojë” përdoruesit...

Kongresmeni amerikan në bazën e Kuçovës ku NATO do të investojë 58 mln dollarë, ambasada jep detaje për vizitën

Kongresmeni amerikan, Mike Quigley ka vizituar Shqipërinë këtë javë, ku ka qëndruar dy ditë. Lajmi bëhet publik nga ambasada amerikane në Tiranë, e cila njofton...

Mes ullinjve të Borgo Egnazia, Madonna organizon festën e veçantë për 63-vjetorin (Video)

Një festë e një nivelit tjetër. Madonna mbushi 63 vjeç dhe donte që festën ta organizonte në Pulia: ajo u kthye në rajon për...

Lajme të tjera

Web TV