U rrëmbyen nga i ati/ Tenerife e Spanjës mobilizohet e gjitha në kërkim të dy fëmijëve shqiptarë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Policia ka kërkuar prej ditësh në Ishullin Kanarie të Tenerife për të rinjtë Kristian dhe Amantia Toska, 11 dhe 10 vjeç, të cilët u zhdukën në Hamburg (Gjermani) më 29 dhjetor 2020 pasi babai i tyre, u divorcua nga nëna e fëmijëve që nga viti 2013.

Nëna kishte marrë kujdestarinë e plotë nga gjykatat pas disa ankesave për abuzim. Gruaja, Enkeleyda Sulaj, 37, thotë se fëmijët u rrëmbyen pasi ajo i la me gjyshen e tyre nga ana e babait në banesën e saj për disa ditë në dhjetor 2020.

“Babai mbërriti, mblodhi çantat dhe vodhi kartat e identitetit. Ai mori fëmijët dhe më pas dërgoi një fotografi nga aeroporti duke thënë se ata po largoheshin”, denoncoi ajo në rrjetet sociale.

Kërkimi filloi në Gjermani tetë muaj më parë dhe tani është përqendruar në jug të ishullit Tenerife, ku është konfirmuar se babai, Lorenc Toska, 45 vjeç, me kombësi gjermane, por me origjinë shqiptare, ka kërkuar strehim. Vetë nëna siguron që fëmijët dhe babai u panë në fund të prillit në Puerto de la Cruz.

Sipas presidentit të SOS, Joaquín Amills, burri ka udhëtuar disa herë nga Tenerife në Madrid gjatë muajve të fundit, edhe pse gjithmonë vetëm. Disa qytetarë besojnë se e kanë parë atë në vende të ndryshme në ishull.

Për më tepër, është zbuluar se Amantia e vogël i ka dërguar një fotografi një shoku menjëherë pas zhdukjes së saj. Ai i tha asaj se “isha në një ishull dhe se të gjithë flisnin spanjisht”. Burimet policore pranojnë se, pavarësisht gjithçkaje, “nuk ka asnjë bindje absolute” se të miturit dhe babai i tyre janë aktualisht ende në ishull, në të cilin Enkeleyda Sulaj është zhvendosur në një përpjekje të dëshpëruar për të gjetur fëmijët e saj. Për babanë është lëshuar një urdhër arresti.

Në qershor, pasi mësoi për mundësinë që fëmijët e saj ishin në Kanarie, nëna udhëtoi për në Tenerife dhe vendosi qindra postera me fotot e tyre. Nisma e saj provokoi një reagim nga ish -i i saj, i cili e thirri në telefon dhe e kërcënoi. Nëse ajo shkonte në polici, ai i tha se do ta vriste atë, familjen e saj dhe fëmijët.

Lexo edhe :  “Do bësh s*ks me mua?”/ Ja si i përgjigjet Roza Lati pyetjes provokuese

“Nuk do t’i shihni më,” i tha ai. Fraza në mënyrë të pashmangshme na detyron të kujtojmë rastin e Anës së vogël dhe Olivia Gimeno disa muaj më parë .

Asnjë lajm prej tyre për tetë muaj

Alarmi për këtë rast të ri të rrëmbimit të prindërve u hodh të dielën, kur SOS publikoi në rrjetet sociale fotografinë e Kristianit të vogël dhe Amantia, të cilët i lokalizon në Tenerife. Të martën, Gjykata e Udhëzimit Nr. 2 e Ishullit lëshoi ​​një urdhër -arrest kombëtar kundër babait dhe filluan hetimet e policisë.

Nëna, e cila nuk ka kontaktuar me fëmijët e saj për tetë muaj, paraqiti një ankesë civile në Tenerife më 5 gusht dhe një tjetër më 10 për çështje penale, duke argumentuar dhunën gjinore, abuzimin dhe rrëmbimin e prindërve, gjë që ka motivuar urdhrin e arrestit. Ky rast i ri ndodh dy muaj pas zhdukjes dhe vdekjes së Anna të vogël dhe Olivia, të moshës 1 dhe 6 vjeç, nga duart e babait të tyre, Tomás Gimeno, gjithashtu në ishullin Tenerife. Një ngjarje që ende vazhdon të trondisë Kanarinat.

Në rastin e Anna dhe Olivia, rezultati ishte dramatik. Motrat u vranë nga babai i tyre, Tomás Gimeno, i cili i tha të njëjtat fjalë ish-it të tij, Beatriz Zimermann, pasi i mori ato. Në rastin e Kristian dhe Amantia Toska, megjithatë, gjithçka tregon se fëmijët janë ende gjallë dhe nuk kanë pësuar dëmtime, por kërkimi është “urgjent”, siç thekson Joaquín Amills, i cili bën thirrje për bashkëpunim qytetar.

Biseda e fundit midis nënës dhe rrëmbyesit u zhvillua më 10 gusht. Ai përsëriti kërcënimet dhe këmbënguli se nëse vazhdonte t’i kërkonte, do t’i vriste. Marrëdhënia e saj me Enkeleyda daton në vitin 2009. Çifti u shpërtheu në vitin 2013. Atë vit, nëna dhe fëmijët shkuan në një shtëpi kujdestare pas një kapitulli abuzimi dhe filloi procesi i ndarjes. Në fillim të vitit 2014, një gjykatë gjermane i dha nënës kujdestarinë e plotë të fëmijëve dhe të drejtën për të zgjedhur vendbanimin.


Të fundit

U rrëmbyen nga i ati/ Tenerife e Spanjës mobilizohet e gjitha në kërkim të dy fëmijëve shqiptarë

Policia ka kërkuar prej ditësh në Ishullin Kanarie të Tenerife për të rinjtë Kristian dhe Amantia Toska, 11 dhe...

Si Osama bin Laden nuk lejoi Al Kaedën që të vriste Joe Biden, besonte se do ishte një president i paaftë dhe…

Osama bin Laden kishte ndaluar Al Kaedën që të vriste Joe Biden, pasi parashikonte asokohe se demokrati do të bëhej një president i paaftë...

Aksion i madh anti-drogë në Tiranë, kush është efektivi i RENEA-s që u vu në pranga

Policia ka zhvilluar një aksion antidrogë në sot Tiranë, për goditjen e nje grupi shpërndarësish të lëndëve narkotike. Pesë persona janë arrestuar nga ky operacion,...

Biden paralajmëron talebanët: Do merrni përgjigje të shpejtë dhe të fuqishme…

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka dalë sërish në një konferencë për mediat, ku po flet për situatën në Afganistan. Krah Kamala Harris dhe Antony...

Nuk kanë mëshirë! Talebanët presin muskujt e fshatarëve dhe pushkatojnë shefin e policisë! (Video)

Pasi talebanët kanë marrë kontrollin e Afganistanit, njerëzit janë përballur me terror dhe frikë. Ata kanë premtuar se do respektojnë lirinë dhe barazinë, por...

Lajme të tjera

Web TV