Studimi i ri, disa lloje ilaçesh mund të luftojnë Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Që nga fillimi i pandemisë Covid-19, studiuesit kanë kërkuar mënyra të ndryshme mbi mënyrën e trajtimit të sëmundjes. Ndonëse vaksinat anti-kovid mbeten të vetmet mënyra për parandalimin e virusit, por ka një mungesë të terapive ndaj personave që infektohen. Një studim i ri tregon që disa ilaçe që përdoren për qëllime të tjera, mes tyre një suplement dietik, mund të bllokojnë ose reduktojnë koronavirusin në qeliza.

 

Studimi i botuar së fundmi nga Akademia Kombëtare e Shkencave, tregon se qelizat janë trajtuar me më shumë se 1,400 ilaçe dhe komponime individuale të miratuara nga FDA, ose para ose pas infeksionit viral, dhe u kontrolluan, duke rezultuar se 17 prej tyre janë efektive.

 

Studimet kanë vërtetuar se 17 llojet e ilaçeve veprojnë kundër kooronavirusit në disa lloje qelizash, duke përfshirë edhe qelizat e mushkërive të njeriut. Nëntë nga këto lloj qelizash kanë treguar aktivitet anti-virus në doza të ndryshme, duke përfshirë laktoferrin, një proteinë e gjetur në qumësht, e cila është gjithashtu e disponueshme pa recetë si një shtesë dietike që rrjedh nga qumështi i lopës.


Të fundit

Studimi i ri, disa lloje ilaçesh mund të luftojnë Covid-19

Që nga fillimi i pandemisë Covid-19, studiuesit kanë kërkuar mënyra të ndryshme mbi mënyrën e trajtimit të sëmundjes. Ndonëse...

Berat, “Benzi” humb kontrollin dhe përplas 4 këmbësorë në trotuar

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në qytetin e Beratit, ku një mjet tip “Benz”, me targa AA 021 MS, ka humbur kontrollin...

Makina përfundon në humnerë, shoferi pasi doli gjallë: Zoti më shpëtoi se isha në Teqenë e Abaz Aliut

Një aksident tjetër i rëndë është regjistruar sot në fshatin Fushë-Peshtan në qytetin e Poliçanit. Një automjet tip Benz Fuoristradë, me targa AA 029...

OSHEE njofton ndërprerjen e energjisë, ja cilat rrugë do të mbeten pa drita

Dy rrugë në Tiranë do të mbeten pa drita ditën e nesërme. Bëhet fjalë për rrugën "Besim Alla” dhe “Robert Shvarc". Shkak për këtë janë...

Ronaldo kërkoi të mos jetë titullar me Juventusin, zbulohet arsyeja

Juventusi luan sot ndeshjen e parë të sezonit në Serie A, teksa sfidon në transfertë Udinesen. Ajo që ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve...

Lajme të tjera

Web TV