Drejtori i CIA-s takohet me udhëheqësin më të lartë taleban në Kabul

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Drejtori i CIA-s William J. Burns është takuar ballë për ballë me udhëheqësin më të lartë taleban në Kabul sipas dy zyrtarëve amerikanë.

Administrata e Joe Biden ka qenë në kontakt të rregullt me ​​zyrtarët talebanë gjatë gjithë procesit të evakuimit, si në terren në Afganistan ashtu edhe në Doha, Katar.

Por takimi i fshehtë, i raportuar për herë të parë të martën nga The Washington Post, midis Burns dhe bashkëthemeluesit dhe nënkryetarit të talebanëve Abdul Ghani Baradar përbën shkëmbimin e drejtpërdrejtë të pikëpamjeve të nivelit më të lartë që kur grupi militant mori kontrollin e kryeqytetit.

Zyrtari amerikan nënvizon gjithashtu se kanë nevojë të kuptojnë më qartë pikëpamjet e talebanëve në disa çështje, ndërsa po afrohet ora drejt afatit të 31 gushtit për të tërhequr trupat nga vendi.

Ai i tha CNN se takimi u zhvillua nën drejtimin e Presidentit Biden, i cili pasqyron pikëpamjen brenda administratës dhe se Burns është diplomati më i sprovuar dhe një nga veteranët më të besuar në ekipin e Biden.

Një zyrtar tjetër e quajti takimin “një shkëmbim pikëpamjesh mbi atë që duhet të ndodhë” deri më 31 gusht./CNN

 


Të fundit

“Lirojeni nga burgu”/ Ambasada ruse në Tiranë i përgjigjet ambasadës amerikane: Blogeri Navalny nuk është lider opozite

Kërkesa e SHBA-së për lirimin nga burgu të udhëheqësit të opozitës ruse Alexey Navalny, ka përplasur në distancë ambasadën...

Drejtori i CIA-s takohet me udhëheqësin më të lartë taleban në Kabul

Drejtori i CIA-s William J. Burns është takuar ballë për ballë me udhëheqësin më të lartë taleban në Kabul sipas dy zyrtarëve amerikanë. Administrata e...

Epoka e teknologjisë/ Ja si t’i mbrojmë fëmijët nga rreziqet në internet

Njerëzimi po përparon me shpejtësi të jashtëzakonshme. Nga viti në vit, qytetarët po njihen me zhvillime të vrullshme shkencore, të cilat në thelb e...

“Hap i rëndësishëm”/ Rama: Shqipëria radhitet në krah të SHBA për një qëllim madhor

Një hap të rëndësishëm e ka quajtur kryeministri Edi Rama memorandumin e mirëkuptimit mes Shqipërisë dhe SHBA në luftën e përbashkët kundër trafikimit të...

Vrasja e 18-vjeçares në Ferizaj, reagon Tayna: Ju lutem mësojuni vajzave që ndarja është ok!

18-vjeçaria u përcoll sot në banesën e saj të fundit. E reja u braktis një ditë më parë në dyert e spitalit në Ferizaj,...

Lajme të tjera

Web TV