Zëdhënësja e KE për “DW”: Së shpejti, edhe Shqipëria pjesë e sistemit digjital të certifikatave të vaksinimit ndaj Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një zëdhënëse e Komisionit Europian i tha Deutsche Welles, se procesi i pranimit të vendeve të Ballkanit në sistemin e certifikatave digjitale COVID të BE është në vazhdim, e së shpejti do të ketë aty vende të tjera.

Certifikata digjitale e vaksinimit kundër COVID është në funksionim brenda BE nga 1 korriku. Vendet anëtare të Bashkimit Europian e njohin këtë certifikatë dhe qytetarët e pajisur me të mund të udhëtojnë të lirë. Por vendet e Ballkanit kanë qenë të përjashtuara deri më tani. Para dy ditësh BE futi në sistemin e saj edhe certifikatat digjitale të lëshuara nga Maqedonia e Veriut, Turqia dhe Ukraina. Anasjelltas këto vende do të njohin certifikatat digjitale të vendeve të BE. Kosova ka pasur një specifikë, sepse ka dhënë për qytetarët e saj vetëm vaksinat e njohura nga BE. Shqipëria, e cila ka përdorur si vaksinën kineze, por edhe ato të njohura nga BE si BioNTech apo AstraZeneca nuk është ende pjesë e sistemit të certifikatës digjitale COVID të BE. Por kjo pritet të ndryshojë së shpejti.

Një zëdhënëse e Komisionit Europian, i tha Deutsche Welles, se BE që nga fillimi i pandemisë, ka qenë e angazhuar, që vendet e Ballkanit Perëndimor të trajtohen si partnerë të privilegjuar përmes afrimit me mekanizmat e Unionit dhe instrumentat e luftimit të pandemisë. “Ne presim që vendet e Ballkanit të lidhen me sistemin tonë. Po mbajmë me të gjitha vendet takime të verifikimit të mundësive dhe procesi është në vazhdim, presim që së shpejti të shohim vende të tjera të futen në sistem. Jemi të kënaqur që BE është përcaktuese trendi në këtë drejtim dhe lidere teknologjike.”/DW


Të fundit

Zëdhënësja e KE për “DW”: Së shpejti, edhe Shqipëria pjesë e sistemit digjital të certifikatave të vaksinimit ndaj Covid-19

Një zëdhënëse e Komisionit Europian i tha Deutsche Welles, se procesi i pranimit të vendeve të Ballkanit në sistemin...

“Unë dhe Rama qeshim me ata që…”/ Vuçiç flet për Open Balkan dhe sulmon Kurtin dhe Haradinajn

Presidenti Serbisë, Aleksandar Vuçiç ka komentuar nismën “Open Balkan’’ teksa jepte një intervistë për televizionin serb Happy Tv. Vuçiç thotë se “Open Balkan’’ është ide fantastike për Ballkanin...

Dhunoi deri në vdekje 18-vjeçaren dhe e la te dera e spitalit, në pranga autori

Është arrestuar 15 minuta më parë i dyshuari për vrasjen e 18-vjeçares në Ferizaj, Dardan Krivaqa. Lajmin e ka konfirmuar një zyrtar i policisë së...

Njerku lë shtatzënë vajzën e mitur të gruas, rrëfehet 16-vjeçarja

Policia turke ka arrestuar një burrë në qytetin Diyarbakir pasi dyshohet se ka lënë shtatzënë të bijën e mitur të bashkëshortes. Njerku u kap...

“‘Barazoi Dua Lipën me Bregovic!”/ Rama reagon sërish: Histeri fashiste që vetëm e turpëron shqiptarinë

Kryeministri Edi Rama ka reaguar lidhur me akuzat për këngëtarin Goran Bregoviç i cili zhvilloi një koncert në Festën e Birrës Korça. Kreu i qeverisë...

Lajme të tjera

Web TV