test

Ardhja e afganëve në Shqipëri, DASH: S’mund të japim informacione për kohën e mbërritjes për shkak të komplikacionit të evakuimit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Që kur Shqipëria vendosi të pranojë të strehojë afganët dhe kryeministri Edi Rama tha se vendi ka kapacitete për të pritur një kontingjent deri në 3 mijë afganë, ka pasur disa data se kur ato mund të mbërrinin në vendit tonë. Për shkak të kaosit në aeroportin e Kabulit dhe situata që ndryshon çdo minutë në Afganistan për shkak të ‘pushtimit’ nga talebanët ende nuk ka mbërritur asnjë prej tyre.

Për këtë situatë DASH, i pyetur nga Deutsche Welle, tha se për shkak të komplikacionit të evakuimit nuk mund të jap informacione në lidhje me kohën e mbërritjes. Kjo sipas DASH bëhet edhe për të mbrojtur privatësinë dhe sigurinë e afganëve që pritet të evakuohen.

“Për shkak të natyrës së komplikuar të këtyre zhvendosjeve dhe për të mbrojtur privatësinë dhe sigurinë e personave që vijnë, nuk kemi mundësi të ofrojmë informacione të tjera për kohën e mbërritjes, transportin, vendndodhjen lokale dhe destinacionin e mëtejshëm”, tha DASH.

Afganët që pritet të vijnë në Shqipëri do të akomodohen në Tiranë, Durrës dhe Berat. Rama hodhi poshtë çdo mundësi strehimi në kampe të krijuara posaçërisht për ta, pasi sipas tij do të ishte çnjerëzore. Konviktet në Qytetin Studenti kanë gati 1200 shtretër, ndërsa grupi i parë i afganëve që do të vijnë pritet të jetë prej rreth 300 personash. Ndërsa në Durrës akomodimi i tyre pritet të bëhet në hotele, teksa në Berat do të vendosen në hotel “Colombo”, ish-universiteti “Ufo”.

Shqipëria është në mesin e 12 vendeve që kanë pranuar deri tani të strehojnë, të paktën përkohësisht, refugjatë afganë. Në Rinas janë ngritur disa çadra ushtarake ku ka staf mjekësor, forca ushtarake dhe psikologë për t’i kontrollua për gjendjen e tyre shëndetësore dhe psikologjike.

Lexo edhe :  Pasuritë, Meta “fajëson” Monën/ Ish-Presidenti “dorëzon” gruan në SPAK

Qytetarët afganë që do të strehohen në vendin tonë kanë punuar gjatë këtyre viteve me SHBA-në dhe NATO dhe duke qenë se do të jenë shënjestra e hakmarrjes talebane, largimi i tyre është parë si emergjente.

Të fundit

Dorëheqja e Ceno Klosit/ Elidjana Çela drejtoreshë e përgjithshme e Tatimeve përkohësisht

Elidjana Çelaj është emëruar përkohësisht drejtoreshë e përgjithshme e Tatimeve, pas lirimit nga detyra të ish-drejtorit të përgjithshëm Ceno...

Grafite në muret e ambasadave hungareze e sllovake, mesazhe nga gjenocidi në Srebrenicë

Grafite me numrin 8.372 - që është numri zyrtar i viktimave të gjenocidit në Srebrenicë më 1995 - u vendosën  dje (14 qershor) në...

Sheshi ‘Skënderbej’ i zënë për Evropianin/ Ja ku do falen nesër besimtarët myslimanë

Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka njoftuar besimtarët myslimanë se falja e Kurban Bajramit do të jetë në datën 16 qershor, ditën e diele, në...

Sokol Mëngjesi doli nga koma, reagon e motra: Sytë e tij u zgjuan nga një ëndërr e keqe

“U zgjua nga ëndrra e keqe” Avokati Sokol Mëngjesi  I cili ishtë në gjëndje kome prej 29 majit është zgjuar nga koma ndërsa vijon...

Zvicër/ 100 liderë botërorë mblidhen sot në përpjekje për planin e paqes në Ukrainë!

Njëqind delegacione do të marrin pjesë në Konferencën e Paqes për Ukrainën në Zvicër, duke përfshirë 57 krerë shtetesh dhe qeverish nga e gjithë...

Lajme të tjera

Web TV