Talebanët dakortësohen t’i lejojnë afganët të largohen edhe pas 31 gushtit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Talebanët kanë pranuar që afganët do të jenë në gjendje të largohen nga vendi i tyre pas tërheqjes përfundimtare të trupave amerikane më 31 gusht, thotë një diplomat gjerman që po negocion me militantët pas një takimi me përfaqësuesit e tyre në Katar.

Nënkryetari i zyrës politike të talebanëve në Katar, Sir Abbas Stanekzai më siguroi se afganët me dokumente të vlefshme do të vazhdojnë të jenë në gjendje të udhëtojnë me fluturime komerciale pas 31 gushtit” shkroi Marcus Pochel në Tëitter.

Një draft  marrëveshje me talebanët  për transportimin e sigurt të civilëve nga Afganistani po hartohet nga Perëndimi, siç u bë e ditur në deklaratat pas telekonferencës së Samitit të G7, që ra dakord  mbi një qëndrim të përbashkët të evakuimit të civilëve.

Ndërsa ka ende kaos në aeroportin e Kabulit, zëdhënësi i grupit,  Sëail Sahin, tha se nëse trupat amerikane nuk tërhiqen deri më 31 gusht, do të konsiderohej një shkelje dhe mund të ketë një reagim të armatosur.

Për çështjen kryesore të respektimit të të drejtave, Sëail Sahin tha në një intervistë në “Mega” se gratë “do të kenë të gjitha të drejtat për të pasur arsim dhe për të punuar. Ndryshimi i vetëm që do të ndodhë do të jetë përdorimi i hixhabit”.

Ai gjithashtu theksoi se pikat e kontrollit në aeroportin e Kabulit janë ngritur për parandalimin e çdo anëtari të ISIS, të maskuar si qytetar i një vendi të huaj, të shkaktojë ndonjë sabotim, brenda dhe në mesin e turmës në aeroport

 


Të fundit

Kryebashkiaku i Kievit: Nuk do ta lejojmë Putinin të na vjedhë Krishtlindjet

Zyrtarët kanë thënë se Kievi do të vendosë pemën e Krishtlindjeve pa drita në të gjithë qytetin në një...

Marigo Posio, qëndistarja e flamurit që ngriti Ismail Qemali në Vlorë më 28 Nëntor 1912

Nga Prof.Assoc.proc.Doc.Ilia S.Larti Në ambientet e teatrit Durrës, Shoqata Atdhetare Kulturore Devolli dega Durrës, organizoi një simpozium Homazh për Patriotët Devollinj që kontribuuan në Rilindjen...

Komentatori kosovar refuzon t’u përmendë emrat lojtarëve serb, ja arsyeja

Dita e djeshme ishte një ditë e shënuar për të gjithë shqiptarët, jo vetëm ata që ndodhen brenda kufirit të terrorit zyrtar të Shqipërisë. Një...

Protesta e Berishës më 6 dhjetor, Meta e konfirmon: Do marrim pjesë!

Kreu i Partisë së Lirisë ka pranuar publikisht se do t’i bashkohet protestës së Sali Berishës më 6 dhjetor. "Siguria në Shqipëri është nën kërcënimin...

Juventus zgjedh presidentin e ri, ja kush i merr “frenat” e klubit bardhezi

Edhe pse vëmendja kryesore është te Botërori i Katarit, lajmi i dorëheqjes së Andrea Agnellit dhe bordit drejtues të Juventusit bëri xhiron e botës...

Lajme të tjera

Web TV