Tuneli i Skaficës, Balluku: Gati 65% e punimeve e përfunduar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Hapet tuneli i Skërficës në segmentin rrugor Kardhiq-Delvinë, që do të lidhë Gjirokastrën me Delvinën. Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku tha se deri më tani janë kryer 65% e punimeve, ndërsa do të vijohet me asfaltimin dhe ndriçimin e tunelit.

Me avancimin e punimeve, nënvizoi ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, synohet që aksi rrugor Kardhiq-Delvinë të përfundojë para nisjes së sezonit të ri turistik, duke shkurtuar kështu kohën e udhëtimit drejt Sarandës, por njëkohësisht duke afruar bregdetin me qarkun e Gjirokastrës dhe duke krijuar kështu një treg të përbashkët për këto dy rajone. “Aksi Kardhiq-Delvinë ka një gjatësi prej 33 kilometrash.

Është një nga veprat më të rëndësishme për lidhjen e dy rajoneve, bregut me pjesën e brendshme, Gjirokastrën dhe Tepelenën dhe padyshim do të jetë një nga


Të fundit

Tuneli i Skaficës, Balluku: Gati 65% e punimeve e përfunduar

Hapet tuneli i Skërficës në segmentin rrugor Kardhiq-Delvinë, që do të lidhë Gjirokastrën me Delvinën. Ministrja e Infrastrukturës Belinda...

Covid-19/ Kreu i OBSH në Shqipëri: Situata delikate, jo vaksinim i detyruar

Përfaqësuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri, Grelad Rockeschaub kërkon më shumë kujdes, pasi varianti Delta i koronavirusit, ndryshe nga sa parashikohej fillimisht,...

Pasojat e tërmetit/ 300 familje në dhjetor bëhen me apartamente të reja

Kryeministri Edi Rama i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë Tiranë, Erjon Veliaj, dhe ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj kanë inspektuar kanterin e një qëndre...

Lajme të tjera

Web TV