E pazakontë, lopët ‘fluturojnë’ në qiellin zviceran (Video)

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Zvicër, duke na kujtuar shpesh lojën e fëmijërisë ‘fluturon lopa’, por edhe na tregon përkujdesjen që autoritetet zvicerane tregojnë ndaj kafshëve.

Gjatë sezonit veror lopët çohen në kullotat alpine zvicerane, por disa prej tyre kanë mbetur të plagosura dhe për këtë është dashur ndërhyrja e helikopteri për t’i zbritur ata poshtë në fshatin alpin Klausenpass.

12 lopë ‘fluturuan’ në qiellin zviceran rreth 1,950 metra mbi nivelin e detit, ndërsa pjesa tjetër e tufës prej 1.000 lopësh do të zbresin përmes shtigjeve malore nga dhe ku u ngjitën për të shkuar tek kullotat


Të fundit

E pazakontë, lopët ‘fluturojnë’ në qiellin zviceran (Video)

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në Zvicër, duke na kujtuar shpesh lojën e fëmijërisë 'fluturon lopa', por edhe...

Manastirliu: Qeveria po negocion me kompaninë Pfizer për 500 mijë doza të tjera brenda 2021

Qeveria shqiptare po negocion me kompaninë Pfizer për 500 mijë doza të tjera vaksinash, që parashikohet të vijnë brenda vitit, për të vijuar me...

Tommaso Claudi, diplomati që qëndroi për të shpëtuar fëmijët në Kabul: Është puna ime, ky është vendi im!

"Ky është vendi im: siç e kam thënë që në fillim, do të qëndroj këtu për aq kohë sa të jetë e nevojshme. Por...

Më 28 gusht 1963, Martin Luther King Jr. mbajti fjalimin e tij historik “Unë kam një ëndërr”

Më 28 gusht 1963, aktivisti për të drejtat e njeriut në Amerikë Martin Luther King Jr. iu drejtua 250,000 mbështetësve të të drejtave civile...

Këpucët e përbaltura nga Odiseu i Homerit tek Uliksi i Xhojsit

Nga Zhuljeta Grabocka Narracioni lirik ka qënë e mbetet pjesë e përjetimeve jo vetëm të rrëfimtarit epik, por edhe i përjetimeve të unit lirik. Detaji...

Lajme të tjera

Web TV