Larg terrorit, flasin afganët e strehuar në Qytet Studenti: Këtu është mirë

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Ka lindur një ditë e paqtë e me diell sot për afganët e ardhur rishtaz në Shqipëri. Të akomoduar në një nga godinat e qytetit studenti, të rinjtë afganë për përjetojnë ditën e parë larg atdheut të tyre tashmë të kontrolluar nga talebanët.

Dhimbja padyshim është e madhe, por po ashtu edhe lëhtesimi nga frika e talibanëve, nga frika për të nesërmën e tyre. Disa të rinj nga ata që u strehuan në qytetin studenti shprehen se tani ndihen të qetë.
Një student nga Afganistani thotë se talebanët janë të rrezikshëm dhe se shpreson që situata në vendin e tij të bëhet më mirë.

“Situata është e keqe, por shpresoj të bëhet më mirë. Ne jemi studentë, talebanët janë të rrezikshëm”, thotë i riu nga Afganistani.

Mes afganëve që kanë mbërritur në vendin tonë është edhe një gazetar, i cili tha për mikrofonin e kolegëve të tij në Shqipëri se në vendin tonë ndihet mirë. Për situatën në Kabul ai tregon se është shumë e keqe, ndërsa shton se plani i tyre është që të qëndrojnë për disa javë në Shqipëri dhe më pas të largohen në SHBA.

Të rinjtë ishin pjesë e grupit prej 154 personave që mbërritën gjatë natës së kaluar në vendin tonë. Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, u shprehën se shumica prej tyre janë aktivistë, gazetarë e studentë, që u rrezikohej jeta në Afganistan. Ata do të qëndrojnë në konviktet e Qytet Studentit në Tiranë, derisa të lirohen strukturat hoteliere ne durres nga turistet.


Të fundit

“90 minuta deri në jetë a vdekje”/ Titujt kryesorë sportivë për ditën e sotme

Fundi i kampionateve dhe ndeshjet vendimtare për objektivat e skuadrave të caktuara ishin në fokus të gazetave kryesore sportive. Për...

“Folëm për pasojat e…”/ Rama zbardh takimin me ish-sekretarin Amerikan, Mike Pompeo

Një takim mjaft miqësor mes kryeministrit Edi Rama dhe ish-sekretarit Amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, i cili ndodhet për një vizitë në vendin tonë. Kreu...

“Sekretari Pompeo më emëroi në Tiranë”, Kim: Shqipëria model, po kontribuon për botën

Në kuadër të konferencës për 100-vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim pohoi se bashkëpunimi mes dy vendeve do...

Cila ishte ngjarja më e ngarkuar në histori

Shifrat flasin vetë: masat po mobilizohen më shumë për fenë sesa për politikën. Këtu janë ngjarjet më të ndjekura të dekadave të fundit në...

Aksidentohet një tjetër autobus në Tiranë/ “Kombinati” përplaset me koshin e mbeturinave

Është aksidentuar përsëri një autobus në Tiranë. Bëhet fjalë për urbanin e linjës së Kombinatit i cili është përplasur me një kosh mbeturinash. Mësohet se ngjarja...

Lajme të tjera

Web TV