Larg terrorit, flasin afganët e strehuar në Qytet Studenti: Këtu është mirë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ka lindur një ditë e paqtë e me diell sot për afganët e ardhur rishtaz në Shqipëri. Të akomoduar në një nga godinat e qytetit studenti, të rinjtë afganë për përjetojnë ditën e parë larg atdheut të tyre tashmë të kontrolluar nga talebanët.

Dhimbja padyshim është e madhe, por po ashtu edhe lëhtesimi nga frika e talibanëve, nga frika për të nesërmën e tyre. Disa të rinj nga ata që u strehuan në qytetin studenti shprehen se tani ndihen të qetë.
Një student nga Afganistani thotë se talebanët janë të rrezikshëm dhe se shpreson që situata në vendin e tij të bëhet më mirë.

“Situata është e keqe, por shpresoj të bëhet më mirë. Ne jemi studentë, talebanët janë të rrezikshëm”, thotë i riu nga Afganistani.

Mes afganëve që kanë mbërritur në vendin tonë është edhe një gazetar, i cili tha për mikrofonin e kolegëve të tij në Shqipëri se në vendin tonë ndihet mirë. Për situatën në Kabul ai tregon se është shumë e keqe, ndërsa shton se plani i tyre është që të qëndrojnë për disa javë në Shqipëri dhe më pas të largohen në SHBA.

Të rinjtë ishin pjesë e grupit prej 154 personave që mbërritën gjatë natës së kaluar në vendin tonë. Kryeministri Edi Rama dhe Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, u shprehën se shumica prej tyre janë aktivistë, gazetarë e studentë, që u rrezikohej jeta në Afganistan. Ata do të qëndrojnë në konviktet e Qytet Studentit në Tiranë, derisa të lirohen strukturat hoteliere ne durres nga turistet.


Të fundit

Larg terrorit, flasin afganët e strehuar në Qytet Studenti: Këtu është mirë

Ka lindur një ditë e paqtë e me diell sot për afganët e ardhur rishtaz në Shqipëri. Të akomoduar...

“Enveri në Francë adhurohej”/ Albanologia Odiel Daniel, ish-e dashura e Maks Velos: Më thanë se diktatori bënte një jetë qejfi

“Në Francën e asaj kohe kishte fare pak informacion për Shqipërinë. Kishte sakaq përshtypje nga më të ndryshmet për regjimin. Diku e shanin, po...

Shqipëria në vitin 1988

https://www.youtube.com/watch?v=BayuTTho0SA&ab_channel=FJALAWEB

Prej kohësh nuk është aktive në muzikë, Tuna bëhet pjesë e një kauze shumë humane

Prej kohësh, Tuna nuk është aktive në muzikë dhe të gjithë presin me padurim një rikthim të këngëtares. Megjithatë këto kohë, artistja duket se...

“Neue Nationalgalerie” në Berlin rihapet për publikun pas gjashtë vitesh punë rehabilitimi

Kryeqyteti i Gjermanisë ka gjetur një xhevahir arkitektonik të modernitetit. Neue Nationalgalerie, një ndërtesë ikonike e ndërtuar midis 1965 dhe 1968 nga arkitekti gjermano-amerikan...

Lajme të tjera

Web TV