Ekspozita “Sigurimi në fjalët e veta”, Rama: Historinë ta nxjerrim në dritë për brezat e rinj

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Mbrëmjen e sotme u hap në lulishten pranë Kryeministrisë ekspozita “SIGURIMI NË FJALËT E VETA” ku përmes dokumenteve të ish- Sigurimit të Shtetit del në dritë një tjetër copëz e historisë rrëqethëse e viktimave të diktaturës. Kryeministri Edi Rama u shpreh se historia e gjithë persekutimeve të diktaturës përtej përjetimeve personale është me një vlerë të jashtëzakonshme për ndërgjegjen shoqërore dhe gjeneratat e tjera, si dëshmi. Ai tha se në dy mandatet e para të qeverisë është bërë diçka duke marrë si pikë referimi Autoritetin e Hapjes së Dosjeve.

“Është një dhimbje që janë shumë familje që nuk arrijnë që të kenë një vend për të kujtuar dhe nderuar të afërmit e tyre për shkak se nuk gjenden eshtrat. Është e pakuptueshme e gjithë koha e humbur sidomos në vitit ’90, kur mundësitë ishin shumë më të mëdha, dhe fenomeni i zhdukjes së dokumenteve ishte ende e mundshme që të përballohej.

Megjithatë them se historia e gjithë persekutimeve të diktaturës përtej atyre personale është me një vlerë të jashtëzakonshme për ndërgjegjen shoqërore dhe gjeneratat e tjera. Jemi përpjekur të bëjmë sa të mundemi që këtë histori ta nxjerrim në dritë në funksion të së ardhmes, jo thjeshtë në funksion të gjithë atyre që janë prekur drejtpërdrejt prej saj.

Ekspozita është një kontribut modest në vazhdën e kësaj përpjekje dhe besoj që përtej çështjeve të mbartura, sot Shqipëria ka arritur që të vendosë disa pika referimi për të shkuarën që janë fizike, konkrete të prekshme. Autoriteti për Hapjen e Dosjeve është një nga këto pika dhe ndoshta më e rëndësishmja dhe është sot një autoritet që vlerësohet” tha Edi Rama.


Të fundit

Ekspozita “Sigurimi në fjalët e veta”, Rama: Historinë ta nxjerrim në dritë për brezat e rinj

Mbrëmjen e sotme u hap në lulishten pranë Kryeministrisë ekspozita “SIGURIMI NË FJALËT E VETA” ku përmes dokumenteve të...

Grabitje si nëpër filma në Brazil/ Autorët vendosin bomba në gjithë qytetin, pengjet i lidhin sipër makinave (Video)

Një grabitje kaluar filmave ka ndodhur në Araçatuba të Brazilit. Autorët kanë hyrë në një bankë për të vjedhur, ndërkohë gjatë arratisjes kanë marrë...

Mbledhja e Këshillit Kombëtar/ Miratohen unanimisht emrat e 4 nënkryetarëve të rinj të PD-së (Emrat)

Partia Demokratike bëhet me katër nënkryetarë, ku dy prej tyre janë gra. Në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, kanë marrë miratimin për të qenë nënkryetarë të...

OBSH: 236.000 njerëz në Evropë mund të humbin jetën nga Covid-19 deri në dhjetor

Rritja e numrit të të infektuarve në të gjithë Evropën është tepër shqetësuese. Kjo është deklarata më e fundit e bërë nga Organizata Botërore...

SHBA dhe Perëndimi bashkohen kundër ISIS: Do të përdorim të gjitha fuqitë për të eleminuar këtë organizatë terroriste

Grupi i vendeve që janë bashkuar për të luftuar Shtetin Islamik , përfshirë Shtetet e Bashkuara , ka lëshuar një deklaratë duke u zotuar...

Lajme të tjera

Web TV