COVID-19/ Rriten shifrat e të infektuarve, 1054 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Shifra të larta me koronavirus. 1054 raste të reja me COVID, 3 humbje jete në 24 orët e fundit.

NJOFTIMI I MSH

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.
Vaksinihuni në qendrën më të afërt të vaksinimit, sepse vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:
Janë kryer 7,256 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1054 qytetarë, në këto bashki: 303 raste në Tiranë, 157 raste në Shkodër, 60 raste në Durrës, 47 raste në Vlorë, 42 raste në Lezhë, 38 raste në Kavajë, 31 raste në Kurbin, 26 raste në Lushnje, Elbasan, 24 raste në Korçë, 22 raste në Fier, Sarandë, 21 raste në Berat, 17 raste në Gjirokastër, 15 raste Malësi e Madhe, Krujë, 13 raste në Kamëz, Bulqizë, 12 raste në Rrogozhinë, Mat, 11 raste në Peqin, 10 raste në Kukës, 8 raste në Dibër, Divjakë, 7 raste në Himarë, Pogradec, Kuçovë, Prrenjas, 6 raste Vau i Dejës, Patos, Tepelenë, Cërrik, 5 raste në Memaliaj, Dimal, Librazhd, 4 raste në Has, Tropojë, Përmet, Gramsh, 3 raste në Shijak, Konispol, 2 raste në Mirditë, Vorë, 1 rast në Pukë, Fushë-Arrëz, Mallakastër, Selenicë, Këlcyrë, Devoll, Skrapar, Poliçan.
Aktualisht janë 10,088 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 96 pacientë, nga të cilët 18 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 tre qytetare: Një qytetare 78 vjeç nga Kavaja, një qytetare 79 vjeç nga Tirana dhe një qytetare 87 vjeç nga Vlora. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 469 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 133,801 që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :  Afganët në Shqipëri, Rama për BBC: Ne nuk jemi vend i pasur, por kemi mjaftueshëm për të ndarë me këta njerëz

Statistika (31 Gusht 2021)

Raste të reja ditore 1054
Të shëruar në 24 orë 469
Të shtruar në spitale 96
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 7,256

Testime totale 1,047,380
Raste pozitive 146,387
Raste të shëruara 133,801
Raste Aktive 10,088
Humbje jete 2,498

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 3,638
Shkodër 1,789
Vlorë 908
Durrës 778
Fier 695
Lezhë 567
Elbasan 497
Berat 352
Gjirokastër 281
Korçë 254
Dibër 169
Kukës 160


Të fundit

Do ekzekutonin anëtarin e një bande në Durrës/ 3 “vrasësit me pagesë” mbyllin gojën

Tre të arrestuarit në Durrës, të dyshuar si vrasës me pagesë, kanë mbyllur gojën në polici, duke mos treguar...

“Kam qenë në një marrëdhënie abuzive”, Dafina Zeqiri rrëfen historinë personale: Ju nuk më njihni

Dafina Zeqiri është një ndër këngëtaret më të dashura për publikun shqiptar, jo vetëm për këngët që gjithmonë janë hite, por edhe pej stilin...

Taulant Balla merr dozën e dytë të vaksinës anti-Covid dhe u bën thirrje studentëve: Bëni vaksinën dhe zhvilloni mësimin normalisht

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla sot ka marrë dozën e dytë të vaksinës kundër Covid-19. Balla së bashku me disa studentë janë...

Riaktivizohet zjarri në Malin e Thatë në Pogradec, flakët dalin jashtë kontrollit, kërkohet ndërhyrje nga ajri

Është riaktivizuar nga era zjarri në Malin e Thatë në Pogradec. Sipas gazetares Lorena Kodra edhe pse gjatë gjithë ditës kanë punuar specialistë të...

Pamje shokuese/ Talebanët varin qytetarin në helikopter dhe fluturojnë mbi Afganistan (Video)

Disa pamje tronditëse të ardhura nga Afganistani po bëjnë xhiron në rrjet. Në videon e publikuar shihet një burrë i varur në helikopter, teksa...

Lajme të tjera

Web TV