Efektiviteti i vaksinave dhe efektet e dozës së tretë në variantin Delta

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

A do të nevojitet një përforcues për të mbajtur larg mutacionin e ri? Të dhënat nga izraeli sugjerojnë se po, lajmi i mirë është se të dyja dozat duket se funksionojnë ende mirë kundër sëmundjeve të rënda.

Le të fillojmë me lajmin e mirë: edhe shumë muaj pas administrimit, vaksinat duket se mbajnë një efikasitet mjaft të lartë kundër rasteve të shtrimit në spital dhe sëmundjeve të rënda: të dhënat izraelite të mbledhura midis 20 qershorit dhe 17 korrikut, të cilat vlerësojnë, në rastin në fjalë për vaksinimin me pfizer, një reduktim në mundësinë e zhvillimit të covid në një formë të rëndë të barabartë me 91.4%, ndërsa efektiviteti në parandalimin e shtrimit në spital do të ishte 88%. Sidoqoftë, të njëjtat të dhëna sugjerojnë një ulje të konsiderueshme të efikasitetit kundër sëmundjeve të lehta ose të moderuara (që do të ishte 40.5% më shumë se gjashtë muaj pas fillimit të fushatës së vaksinimit) si dhe në parandalimin e infektimit (39.0%).

Doza e tretë në Izrael

Pikërisht në dritën e këtij efektiviteti të zvogëluar (i cili sipas shumë ekspertëve gjithashtu varet pjesërisht nga përhapja e variantit Delta), qeveria izraelite – para së gjithash – ka vendosur që nga 30 korriku të administrojë një dozë të tretë të vaksinës: së pari mbi të 60 -at. dhe pastaj edhe për të gjithë izraelitët mbi 40 vjeç.

Rezultatet nuk vonuan shumë: sipas Ministrisë së Shëndetësisë, mbrojtja kundër infeksionit u rrit me 4 herë tek ata mbi 60 vjeç që morën përforcues në krahasim me ata që kishin marrë dy doza. Disa ekspertë kanë theksuar gjithashtu një rënie të kurbës së infektimit midis moshës 60 vjeç: siç mund të shihet në grafikun më poshtë, nëse kurba e pavaksinuar vazhdon të rritet, javën e fundit ajo e të vaksinuarve ka filluar të bjerë përsëri. Një efekt kujtesë? Tani për tani është shumë herët për të qenë të sigurt, por është një çelës i rëndësishëm.

Në Shtetet e Bashkuara doza e tretë pas tetë muajsh. Franca dhe Gjermania po mendojnë gjithashtu

A duhet të heqim dorë nga marrja e dozës së tretë? Dhe sa kohë do të zgjasë efekti i një përforcuesi të mundshëm? Ndërsa është e pamundur t’i përgjigjemi kësaj pyetjeje të fundit për momentin, disa shtete tashmë kanë ecur përpara me dozën e tretë. Për shembull, Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se duke filluar nga 20 shtatori do të fillojë administrimi i përforcuesve për të gjithë ata që kanë marrë dozën e dytë për më shumë se tetë muaj.

“Të dhënat e disponueshme – lexohet në një shënim të nënshkruar nga drejtori i Qendrave për Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), Rochelle Wakensky, dhe nga kreu i Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA), Janet Woodcock – tregojnë qartë se mbrojtja kundër infeksionit Coronavirus zvogëlohet me kalimin e kohës, dhe që përkon me variantin Delta, ne fillojmë të shohim mbrojtje të zvogëluar kundër sëmundjeve të lehta dhe të moderuara. Ne kemi arritur në përfundimin se një përforcues është i nevojshëm për të maksimizuar mbrojtjen nga vaksina dhe për të zgjatur kohëzgjatjen e saj.”

Në Gjermani dhe Francë doza e tretë do t’u ofrohet të moshuarve dhe të rinjve më të dobët, ndërsa në Mbretërinë e Bashkuar të gjithë mbi 50 vjeç dhe njerëzit në rrezik do të kenë të drejtë për të. Italia ende nuk ka marrë një vendim: ekspertët ndoshta presin të dhëna më solide për të vërtetuar (ose jo) nevojën për një përforcues. Gjithashtu sepse, sipas raportit të fundit nga Instituti i Lartë i Shëndetit, efektiviteti i vaksinave është ende shumë i lartë dhe është 82.5% në krahasim me infeksionin dhe 94.9% në parandalimin e shtrimeve në spital.

Lexo edhe :  Si do jetë qeveria e re e Edi Ramës mbi bazën e skanerit të ministrave në 8 vjet

 A zgjat mbrojtja e AstraZeneca më gjatë?

Çfarë duhet të presim? Një studim i botuar më 16 gusht nga Universiteti i Oksfordit konfirmoi një ulje të efektivitetit të vaksinave me kalimin e kohës, por gjithashtu sugjeroi që rënia mund të ishte më e theksuar në rastin e vaksinave të ARNi. Nëse Pfizer ofron një mbrojtje fillestare prej më shumë se 90% e cila përgjysmohet pas gati 4 muajsh (një shifër që është në përputhje me numrat e raportuar nga qeveria izraelite) AstraZeneca ofron mbrojtje fillimisht më pak të fuqishme (e barabartë me mbi 70%) e cila, megjithatë , është më konstante me kalimin e kohës dhe kalbet më pak shpejt. Përhapja e variantit Delta gjithashtu mund të ketë kontribuar në uljen e efikasitetit të vaksinave kundër infeksionit dhe sëmundjeve të lehta.

Në fund të fundit, siç shpjegoi Natalie Dean, profesore e biostatistikës në Universitetin Emory, mutacioni i ri e ka bërë “shumë më të vështirë” ndalimin e transmetimit. Sipas ekspertit të Delta, “situata ka ndryshuar” dhe qëllimi më i përballueshëm sot është “parandalimi i sëmundjeve të rënda, shtrimi në spital dhe vdekja”.

Duke parë rastin e Mbretërisë së Bashkuar, dalin elementë të tjerë interesantë. Për shembull, shkencëtari Eric Topol vuri në dukje se përtej Kanalit kurba e shtrimit në spital është shumë më pak e madhe se ajo që gjendet në Izrael. Konkretisht, përqindja e të shtruarve në spital krahasuar me rastet e Sars-Cov-2 do të ishte 2.4% në Britaninë e Madhe dhe 3.3% në Izrael.

Cila është arsyeja e këtij ndryshimi? Giacomo Gorini, një nga studiuesit që punoi në vaksinën AstraZeneca, u përpoq të bënte disa hipoteza.

Në Izrael, fushata e vaksinimit filloi më herët dhe varianti Delta u përhap më vonë;

Mbretëria e Bashkuar gjithashtu përdori vaksina vektoriale adenovirale, ndërsa në Izrael u përdorën vetëm vaksina mRNA;

Në Mbretërinë e Bashkuar dozat e para dhe të dyta u administruan për një interval më të gjatë kohor, ndërsa autoritetet izraelite ndoqën tre javët ‘kanonike’.

Në këtë drejtim, vetë Eric Topol vuri në dukje se kurba e shtrimit në shtete duket se ndjek të njëjtin trend si ai izraelit. E cila, sipas tij, sugjeron që distancimi midis dy dozave gjithashtu mund të ketë luajtur një rol.

Por ne jemi në fushën e hipotezave. Ajo që është e sigurt është se ka filluar të ketë më shumë se disa të dhëna për rënien e efektivitetit të vaksinave dhe në rastin specifik të Pfizer. Për më tepër, e njëjta kompani amerikane ka theksuar prej kohësh se “për të rivendosur efikasitetin maksimal mbrojtës” një përforcues ndoshta do të ishte i nevojshëm 8-10 muaj pas dozës së dytë. Por nëse vetë Pfizer shtyn për tërheqjen, shumë ekspertë vazhdojnë të besojnë se të flasësh për dozën e tretë është ende e parakohshme. Për Matteo Bassetti, për shembull, përforcuesi do të jetë i nevojshëm vetëm për njerëzit më të brishtë, si për njerëzit me imunosupresion ose pacientët me kancer. “Një dozë e tretë e masës nuk do të bëhet, por një dozë e tretë selektive”, tha specialisti i sëmundjes infektive në San Martino di Genova, duke specifikuar se “gjithashtu përcaktimi i “kur” është i rëndësishëm. Një dozë e tretë një vit më vonë do të ishte një kujtesë ‘, si ajo që ne bëjmë për gripin.”

Guido Forni, ish-profesor i plotë i Imunologjisë në Universitetin e Torinos dhe akademik i Lincei, vuri në dukje se “mund të jetë e nevojshme të fillohet me dozën e tretë në janar-shkurt”. Për cilat kategori? “Disa të dhëna paraprake sugjerojnë që, veçanërisht pas moshës 60-65 vjeç, kujtesa imune mund të zgjasë më pak se një vit.” Me pak fjalë, për kohëzgjatjen e imunitetit, tani për tani, ne po lundrojmë në shikim.

Burimi: Immunity / Today.it

Përgatiti: L.Veizi

 


Të fundit

Efektiviteti i vaksinave dhe efektet e dozës së tretë në variantin Delta

A do të nevojitet një përforcues për të mbajtur larg mutacionin e ri? Të dhënat nga izraeli sugjerojnë se...

Gazetarja e vetme që intervistoi një taleban largohet nga Afganistani: Kisha frikë

Gazetarja e njohur nga Afganistani e cila bëri histori pasi ishte e vetmja që intervistoi një përfaqësues të talebanëve është larguar nga vendi, për...

Rrogat në socializëm, si u mor vendimi për uljen e tyre

Gjithkund e kurdoherë është folur për rritje pagash. Por në socializëm, për shkak të idesë së barazisë, flitej për ulje rrogash. Ky është dhe...

Nishani: PD po rikthehet kokëulur dhe e rrënuar në Parlament

Ish-kryetari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Bujar Nishani, reagon pas mbledhjes së djeshme të Këshillit, ku u zgjodhën nënkryetarët e rinj, drejtuesit e...

Udhëtimet drejt Italisë/ Ministria e Jashtme: Çfarë nevojitet dhe vaksinat që njihen

Ministria e Jashtme njofton se Shqipëria është në listën D të Italisë, sa i takon situatës së pandemisë. Duke iu referuar rregullave të reja të...

Lajme të tjera

Web TV