“Kur ne të bëhemi anëtarë, Macron do jetë duke shkruar kujtimet”/ Rama kritika BE-së: Nuk po kërkojmë licencë për të qenë europianë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në Forumin Strategjik të BE-së në Bled të Sllovenisë, për integrimin e Ballkanit Perëndimor, u tregua sërish I ashpër dhe ironik me Bashkimin Evropian.

Teksa kujtoi se ballkanasve nuk u duhet licencë për të qenë evropianë, pasi të tillë jemi, Rama tha se nëse etërit e BE do të dëgjonin këto diskutime, do të rrotulloheshin në varr.

“Ne jemi këtu për të luftuar. Ne nuk na duhet licencë që të jemi evropian. Ne jemi evropian. Çfarë do që të thonë njerëzit në BE, ne jemi evropian. Nuk ka asnjë të ardhme të Evropës pa Ballkanin Perëndimor brenda BE. Nëse BE do të vazhdojë kështu, natyrisht nuk do jetë mirë për ne, por do jetë me keq për BE.

Sinqerisht, ju përmendet në fillesë, etërit themelues, por nëse do ngriheshin ata, do thonin më mirë të kishim vdekur se gjallë. Do ktheheshin përmbys në varr. Si puna e prifitit në Kostandinopojë kur po shembeshin muret dhe diskutonin seksin e engjëjve. Më falni se po tregohem Ballkanit. Kjo është gjë e mirë se nuk e humb sensin e humorit edhe brenda tragjedisë.

Do ta përmbyll me këtë, mos përmendi më aktorë të tretë, faktorë të tretë. Është qesharake. Nga njëra ana na thoni se na doni dhe se jeni të rëndësishëm për ne. Një ditë do të martohemi. Kjo kërkon të sprovojë karakterin e besnikërisë tonë. Kur ne të bëhemi anëtarë, Macroni që është më i riu do jetë duke shkruar kujtimet”, tha Rama.

Rama e nisi fjalën e tij me një batutë për euro-optimistin dhe euro-pesimistin ndërsa tha me bindje se nuk po kërkojnë licencë për të qenë europianë, pasi shtetet e Ballkanit Perëndimor janë europianë.

Lexo edhe :  905 raste të reja dhe 3 viktima nga Covid-19 në vend, në 24 orët e fundit

“Më lini të përpiqem t’ju jap disa buzëqeshje në këtë atmosferë të zymtë sepse në Ballkan ka diçka që duhet ta ruajmë fort, ne mund të mund të buzëqeshim e të qeshim edhe kur vuajmë, gjë që pjesëtarët e BE nuk mund ta bëjnë. E kam fjalën për gjermanët. Dikush u afrua të takojë një euro optimist dhe europesimist dhe pyeti një eurooptimist se cila ishte pikëpamja e tij për zgjerimin. Ai tha, Turqia duhet të hyjë në BE nën presidencën e Maqedonisë së Veriut ose Shqipërisë. Europesimisti tha se të dyja do të hyjnë në BE kur presidencën ta ketë Turqia. Nuk e di kush është Vladimiri apo Ekstragoni, unë apo Zorani, por Shqipëria dhe Maqedonia janë si këto dy karaktere në dramën e Beketit. Njëra thotë “a do ikim?”, tjetri thotë “eja të ikim” dhe Beketi thotë se “askush nuk do të lëvizë”.


Të fundit

“Ju lutem”, Rama kërkesë Presidentit të Bullgarisë: Bëhuni ballkanas, hapni rrugën, na lini të flasim me BE

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka përfituar nga rasti në Forumin në Bled të Sllovenisë për t’i kërkuar Bullgarisë....

“Kur ne të bëhemi anëtarë, Macron do jetë duke shkruar kujtimet”/ Rama kritika BE-së: Nuk po kërkojmë licencë për të qenë europianë

Kryeministri Edi Rama, gjatë fjalës së tij në Forumin Strategjik të BE-së në Bled të Sllovenisë, për integrimin e Ballkanit Perëndimor, u tregua sërish...

COVID-19 në Shqipëri/ Shifrat mbeten sërish të larta, 982 raste të reja dhe 3 viktima në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar...

Vuçiç ka informata që Kosova do të nisë fushatën e njohjes më 4 shtator: Jam i shqetësuar

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, tha sot në Bled të Sllovenisë ku po mbahet Forumi Strategjik se dialogu Kosovë-Serbi do të vazhdojë në nivel...

Kurti në Forumin Strategjik: BE të reformojë sistemin vendimmarrës për zgjerimin! Arsyet pse duhet të jemi pjesë e Unionit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar se BE duhet të që reformojë sistemin e saj vendimmarrës sa i përket procesit të integrimit të...

Lajme të tjera

Web TV