Mega-operacioni “DOBRA”,  ja numri i shqiptarëve të arrestuar

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga operacioni ndërkombëtar i koduar “DOBRA”, ku në pranga kanë rënë gjithsej 107 persona.

Burime bëjnë të ditur se nga radhët e shqiptarëve të arrestuar janë 60 persona. Kujtojmë që detaje të këtij operacioni, ku bazën e hetimeve e kishte në Madrid të Spanjës, u bënë për herë të parë publike sot.

Policia spanjolle, në bashkëpunim me atë shqiptare e gjermane, si dhe INTERPOL, prej një viti, gjurmonin dhe hetonin një organizatë të madhe droge, pjesë e së cilëve ishin shqiptarë dhe persona të etnive të tjera. Ata ishin shtrirë në pothuajse 50 shtëpi në zonat e kryeqytetit spanjoll.

Në cilësinë e provës materiale, janë sekuestruar gjithsej 1 ton drogë, e llojit kanabis. Sipas informacioneve, droga prodhohej e përpunohej në Spanjë, e destinacionin përfundimtar kishte Gjermaninë, ku dhe tregtohej.

Kujtojmë se banda u pikas nga autoritetet për shkak të shpenzimit të tepërt të energjisë elektrike. Vetëm në një periudhë kohore prej 3 muajsh, në total ata kishin shpenzuar rreth 6 mln euro energji.


Të fundit

Mega-operacioni “DOBRA”,  ja numri i shqiptarëve të arrestuar

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga operacioni ndërkombëtar i koduar “DOBRA”, ku në pranga kanë rënë gjithsej...

In memoriam në një vjetorin e ndarjes nga jeta/ Kosta Papanikolla, apo “Daja” i Cirkit të Tiranës

Nga Bashkim Koçi Do të ishte një asfiksi e frikëshme shpirtërore nëse nuk do të mundnim të kujtonim emrat e atyre njerëzve, mjeshtrave të mëdhenj...

Publikohet traileri i James Bond 2021: No time to Die

Pjesa e fundit e serisë së James Bond do të dalë në ekranin e madh në 2021, një trailer i ri është lëshuar për...

Befason përfaqësuesi i talebanëve: Gratë mund të jenë pjesë e qeverisë por jo në poste drejtuese

Talebanët në Afganistan angazhohen se do të përfshijnë edhe gratë në qeverisjen e vendit. Një lajm të tillë e ka dhënë për BBC, një...

Armina Mevlani rrëfen ‘hallin e madh’ që e ka zënë: Më dhëmb shpina, po më vret

Armina Mevlani, ka një hall “të madh”! Në një sërë pyetjesh të drejtuara nga ndjekësit ku ajo ka zakon t’i përgjigjet, blogerja tregoi lidhur me...

Lajme të tjera

Web TV