Befason përfaqësuesi i talebanëve: Gratë mund të jenë pjesë e qeverisë por jo në poste drejtuese

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Talebanët në Afganistan angazhohen se do të përfshijnë edhe gratë në qeverisjen e vendit. Një lajm të tillë e ka dhënë për BBC, një zëdhënës i grupit ekstremist islamik. Ai ka thënë se gratë dhe pakicat etnike do mund të jenë pjesë e qeverisë.

Megjithatë sipas përfaqësuesit taleban postet drejtuese dhe me të rëndësishme të drejtimit nuk do mund të drejtohen nga gratë, edhe pse ato të jenë prezente në përbërjen e qeverisë.

Talebanët priten të formojnë qeverinë e re. Grupi ekstremist njihet për trajtimin diskriminues ndaj grave dhe vajzave ndaj edhe deklarata e zëdhënësit për prestigjiozen britanike është surprizë dhe do të pritet me kuriozitet se çfarë do të ndodhë në përbërjen e kabinetit të ri qeveritar.


Të fundit

In memoriam në një vjetorin e ndarjes nga jeta/ Kosta Papanikolla, apo “Daja” i Cirkit të Tiranës

Nga Bashkim Koçi Do të ishte një asfiksi e frikëshme shpirtërore nëse nuk do të mundnim të kujtonim emrat e...

Publikohet traileri i James Bond 2021: No time to Die

Pjesa e fundit e serisë së James Bond do të dalë në ekranin e madh në 2021, një trailer i ri është lëshuar për...

Befason përfaqësuesi i talebanëve: Gratë mund të jenë pjesë e qeverisë por jo në poste drejtuese

Talebanët në Afganistan angazhohen se do të përfshijnë edhe gratë në qeverisjen e vendit. Një lajm të tillë e ka dhënë për BBC, një...

Armina Mevlani rrëfen ‘hallin e madh’ që e ka zënë: Më dhëmb shpina, po më vret

Armina Mevlani, ka një hall “të madh”! Në një sërë pyetjesh të drejtuara nga ndjekësit ku ajo ka zakon t’i përgjigjet, blogerja tregoi lidhur me...

Zgjedhjet në Gjermani përballë së panjohurës

Rezultati i institutit demoskopik Forsa i ditëve të fundit erdhi papritur. Sipas tij socialdemokratët (SPD) kryesojnë në sondazhe, për herë të parë në 15...

Lajme të tjera

Web TV