Teksasi miraton ligjin, ndalohet aborti pas javës së gjashtë të shtatzënisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një ligj që ndalon abortin në javën e gjashtë të shtatzënisë ka hyrë në fuqi në shtetin amerikan të Teksasit.

Ai ndalon abortet pas zbulimit të asaj që aktivistët kundër abortit e quajnë rrahje zemre të fetusit, diçka që autoritetet mjekësore thonë se është mashtruese.

Ligji, një nga më kufizuesit në vend, hyri në fuqi pasi Gjykata Supreme nuk iu përgjigj një apeli urgjent nga ofruesit e abortit. Ai i jep çdo individi të drejtë të padisë mjekët që kryejnë një abort pas pikës gjashtë javore.

Mjekët dhe grupet e të drejtave të grave kanë kritikuar rëndë ligjin. I ashtuquajturi “Akti i rrahjeve të zemrës” u nënshkrua në ligj nga Guvernatori i Teksasit Greg Abbott në maj.

Por grupet e të drejtave, përfshirë Planifikimin e Prindërisë dhe Unionin e Lirive Civile Amerikane (ACLU), më pas kërkuan që Gjykata Supreme të bllokojë legjislacionin.

Grupi, i cili thotë se deri në 90% të aborteve në Teksas ndodhin pas gjashtë javësh të shtatzënisë, e përshkroi zhvillimin si “krejtësisht antikushtetues”.

Gjykata e Lartë ka ende fuqinë për të rrëzuar ndalimin në një fazë të mëvonshme.

 


Të fundit

Teksasi miraton ligjin, ndalohet aborti pas javës së gjashtë të shtatzënisë

Një ligj që ndalon abortin në javën e gjashtë të shtatzënisë ka hyrë në fuqi në shtetin amerikan të...

Operacion i madh anti-drogë mes Shqipërisë, Gjermanisë dhe Spanjës, arrestohen 107 persona

Një operacion i madh anti-drogë është realizuar mes Gjermanisë, Spanjës dhe Shqipërisë. Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, ndodhet në Madrid,...

Godole: PD, e vetmja që ka ngritur zërin për krimet e komunizmit

Studiuesja Jonila Godole flet për herë të parë pas marrjes së postit si drejtuese e Sekretariatit për të Përndjekurit Politikë në Partinë Demokratike. Godole...

Bebe Rexha dhuron 10 mijë dollarë për spitalin e Dibrës, nxit ndjekësit: Ju lutem ndihmoni duke dhuruar

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha ka dhuruar 10 mijë dollarë për Spitalin e Dibrës për pasi ka nevojë për furnizime mjekësore për...

Në vitet ’20, kur Shqipëria cilësohej “babiloni monedhash” !

Historia e komisionit që pas 8 muajsh punë nuk nxorri dot llogaritë shtetërore Nga Kreshnik Kuçaj Deri në momentin e emetimit të monedhës kombëtare Shqipëria është...

Lajme të tjera

Web TV