U ekzekutuan në SHBA për përdhunim, shtatë të rinj me ngjyrë falen 70 vite pas vdekjes

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Një grup të rinjsh me ngjyrë të ekzekutuar pasi u dënuan nga juritë e të bardhëve për dyshimin e përdhunimit të një gruaje të bardhë, janë falur në Virxhinia 70 vjet pas vdekjes së tyre. Të martën, guvernatori Ralph Northam dha falje pas vdekjes për “Shtatë Martinsville”.

“Ndërsa këto falje nuk adresojnë fajin e të shtatë, ato shërbejnë si njohje nga Komonuelthi se u gjykuan pa një proces adekuat të duhur dhe morën një dënim me paragjykim racor me vdekje që nuk zbatohej në mënyrë të ngjashme për të pandehurit e bardhë”, tha zyra e Northam të martën, shkruan CNN, përcjell abcnews.al.

“Ne të gjithë meritojmë një sistem të drejtësisë penale që është i drejtë, i barabartë dhe e merr atë siç duhet, pavarësisht se kush jeni apo si dukeni. Unë u jam mirënjohës avokatëve dhe familjeve të Martinsville Seven për përkushtimin dhe këmbënguljen e tyre,” shtoi ai.

Anëtarët e familjes së shtatë të rinjve thanë se të afërmit e tyre u morën në pyetje nën detyrim, pa praninë e një avokati dhe rrëfimet e tyre u detyruan nën kërcënimin e dhunës së turmës.

“Shtatë Martinsville”, u dënuan për përdhunimin e 32-vjeçares Ruby Stroud Floyd, e cila kishte shkuar në një lagje kryesisht të zezë në Martinsville, Virginia, më 8 janar 1949, për të mbledhur para për rrobat që kishte shitur.

Katër nga të rinjtë u ekzekutuan në karrigen elektrike të Virxhinias më 2 shkurt 1951. Tre ditë më vonë, tre të tjerët u goditën gjithashtu nga rryma elektrike. Në atë kohë, përdhunimi ishte vepër penale.

Northam u bashkua me pasardhës të burrave të martën, ku ai nënshkroi falje për: Francis DeSales Grayson, 37 vjeç; Booker T. Millner, 19 vjeç; Frank Hairston Jr., 19 vjeç; Howard Lee Hairston, 18 vjeç; James Luther Hairston, 20 vjeç; Joe Henry Hampton, 19 vjeç; dhe John Claybon Taylor, 21 vjeç.


Të fundit

U ekzekutuan në SHBA për përdhunim, shtatë të rinj me ngjyrë falen 70 vite pas vdekjes

Një grup të rinjsh me ngjyrë të ekzekutuar pasi u dënuan nga juritë e të bardhëve për dyshimin e...

Xhaçka pret homologun danez: Vlerësim për mbështetjen për Konferencën e Parë Ndërqeveritare

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ka zhvilluar një deklaratë për shtyp me homologun danez, Jeppe Kofod i cili ndodhet në vendin tonë në një...

Rama cakton drejtuesit politik të PS në qarqe, Balla kalon në Fier, i lë Elbasanin Gjiknurit, Veliaj në Tiranë (EMRAT)

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka riorganizuar drejtuesit e PS për qarqet duke bërë disa ndryshime. Taulant Balla i cili në zgjedhjet e fundit ishte...

Nga Ditmir Bushati, te Pandeli Majko e Mimi Kodheli/ Kush janë kandidatët për anëtarë të Kryesisë së PS

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije emrat e kandidatëve për anëtarët e Kryesisë së Partisë Socialiste, jo kryetarë qarqesh. Rama tha në Asamblenë e...

Rama shpall qeverinë e re, ja kush do të jenë ministrat dhe zv. kryeministri

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka shpallur qeverinë e re. Gjatë fjalës së tij në Asamblenë Kombëtare të PS, ai tregoi emrat që do...

Lajme të tjera

Web TV