Këto janë vitaminat që ju ngrejnë humorin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ndërkohë që mund të jetë e vështirë të ndihesh i motivuar për të bërë gjëra të reja kur vuani nga ndonjë sëmundje, shpresa nuk humbet.

Një mënyrë për të ndihmuar në rritjen e humorit tuaj është përmes dietës suaj në mënyrë të veçantë, duke u siguruar që po merrni vitaminat dhe mineralet e duhura për të cilat trupi juaj ka nevojë për të funksionuar në mënyrën më të mirë.

Jeta jonë e zënë jo gjithmonë siguron që po marrim lëndët ushqyese të duhura.

Por cilat mund të jenë disa prej vitaminave që mund të ndihmojnë për të mbështetur shëndetin mendor dhe për të mbajtur lart humorin gjatë muajve të ardhshëm.

Vitamina B12

Vitaminat B, si vitamina B12, janë një dietë e zakonshme. Vitamina B12 gjendet natyrshëm në mish dhe peshk, kështu që nëse po përpiqeni të shkurtoni konsumin tuaj këtë vit, duhet të konsideroni marrjen e një suplementi dhe të kërkoni ushqime që janë të pasuruara me vitaminë.

Omega 3

Disa studime të vogla kanë arritur në përfundimin se acidet yndyrore omega-3 mund të ndihmojnë në çrregullimet e humorit.

Omega-3 janë një familje e yndyrnave ‘të shëndetshme’ shumë të pangopura për të cilat mendohet se kanë shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë një rol mbështetës në mirëqenien tuaj të përgjithshme.

Magnezi

Magnezi mbështet mijëra reagime të ndryshme brenda trupit, duke e bërë atë një ushqyes me të vërtetë të rëndësishëm në dietat tona.

Një nga rolet e tij kryesore është ruajtja e funksionit normal të nervit dhe muskujve. “Magnezi mund të ndihmojë në qetësimin e sistemit nervor, duke zvogëluar ndjenjat e stresit dhe ankthit”, shpjegon Medlin.

Zinku

Zinku luan një rol të rëndësishëm në mbështetjen e një sistemi të shëndetshëm imunitar dhe gjithashtu mund të ketë një efekt pozitiv edhe në shëndetin tuaj mendor.

Lexo edhe :  Mënyra më e mirë për të humbur peshë nuk ka lidhje me palestrën

 

Të fundit

“Dëshmoi se ekziston”, gazetari analizon protestën e Rithemelimit: Mungon qeverisja..

Gazetari Mentor Kikia, i ftuar në një studio televizive, ka komentuar protestën e Rithemelimit për të cilën u shpreh...

“Krimi i mirëmenduar”, policia: Vrasja e babait ndodhi më 10 shkurt

Detaje të reja janë mësuar në lidhje me krimin e rëndë që u zbulua në Durrës, ku 50-vjeçari Pëllumb Meta u gjet i varrosur...

Mungesa e përqendrimit, normalitet apo një sëmundje e re mendore?

Me siguri nuk ju ndodh rrallëherë që të humbisni krejt pa pritur në mendime teksa jeni duke kryer një punë. Madje kjo mund të...

3 fëmijët në arrest, nëna në hetim/ Policia zbardh ngjarjen horror në Durrës

Policia e Durrësit në deklaratë për mediat ka zbardhur detaje nga vrasja horror në Durrës, ku  H.M 19-vjeç ka vrarë babain e saj P.M. Sipas...

Ashpërsohen masat për ndotësit e mjedisit gjoba nga 13-26 milionë lekë për shkelësit

Ashpërsohen gjobat për të gjitha ato subjekte apo individë që shkaktojnë ndotjen e mjedisit apo hapësirave publike, por fokusi është vënë tek ndotja e...

Lajme të tjera

Web TV