Neonazisti dënohet me detyrimin për të lexuar klasikët e letërsisë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Librat e Jane Austen dhe Charles Dickens për të shlyer dy vite burg. Ben John, 21 vjeç, ish-student në Universitetin De Montfort në Leicester, u dënua nga gjykata me leximin e dy autorëve. Gjatë tre viteve të fundit, i riu, i specializuar në kriminologji, kishte shkarkuar më shumë se 70 000 dokumente të frymëzuar nga supremacizmi i bardhë, si dhe një literaturë të pasur dhe të detajuar se si të përgatitej një sulm terrorist. Por në vend të këtyre dokumenteve, për të shmangur përfundimin në burg, ai do të duhet të lexojë klasikët e letërsisë angleze.

Gjykata e Leicester vendosi se shkelja ka ndodhur në një “periudhë të izoluar marrëzie”. Pasi e bëri të premtojë se nuk do të kërkojë materiale të tjera që i përkasin botës së ekstremit të djathtë, gjykatësi, sipas Guardian, e pyeti të riun: “A e ke lexuar Dickens dhe Jane Austen? Fillo me “Krenari dhe paragjykimi” dhe “Përralla e dy qyteteve”. Provo “Natën e Dymbëdhjetë” të Shekspirit, mendoni Çarti. Pastaj, më 4 janar, do të vish dhe do të më raportosh. Dhe nëse nuk ke progres, do vuash»./MCN.tv


Të fundit

Neonazisti dënohet me detyrimin për të lexuar klasikët e letërsisë

Librat e Jane Austen dhe Charles Dickens për të shlyer dy vite burg. Ben John, 21 vjeç, ish-student në...

U kap me kanabis që arrinte vlerën e qindra mijëra eurove, arrestohet shqiptari në Itali

Një 40-vjeçar shqiptar në Itali është arrestuar pasi u kap me kanabis. Policia pikasi një automjet i cili po bënte lëvizje të dyshimta në Arezzo...

Përdhunoi të moshuarën 40 vjet më parë , ADN-ja “detyron” autorin të pranojë ngjarjen

Teknologjia dhe përkushtimi i jashtëzakonshëm i hetuesve ka bërë të mundur zbardhjen e një përdhunimi të ndodhur 40 vjet më parë. Kenneth Wells, aktualisht...

Publikohet sezoni i pestë i “La Casa de Papel”

Sezoni i pestë i “La Casa de Papel (Money Heist)” është paralajmëruar prej kohësh që do të dalë në Netflix, dhe pritjes i erdhi...

Gjermania ndryshon kushtet e udhëtimit : Shqipëria konsiderohet sërish si një vend me rrezik të lartë nga Covid19

Rritja e rasteve me COVID-19 ka bërë që Gjermania të ndryshojë qëndrimin për Shqipërinë duke e futur në listën e vendeve me rrezik të...

Lajme të tjera

Web TV