Plumba të rinj për pushkët e ushtrisë amerikane, shpon armaturën anti-plumb

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ushtria e SHBA ka zgjedhur një plumb të ri për të zëvendësuar ato që pajisin karabinën e M4A1 dhe armët automatike M249 Squad. Ushtria zgjodhi pesë kompani për të prodhuar prototip të plumbit misterioz prej 6.8 milimetër.

Që prej vitit 1960, ushtria amerikane ka përdorur plumbin 5.56-milimetër. Numri i referohet diametrit të plumbit, i cili gjithashtu korrespondon me 0.22 inç. Megjithatë, plumbi 5.56 është më i rëndë, më i gjatë dhe udhëton me shpejtësi më të madhe, duke transferuar më shumë energji në objektiv dhe duke shkaktuar plagë shumë më serioze.

Kohët e fundit, Ushtria Amerikane ka vendosur të mos e shkurtojë sërish sipas armatimit modern, veçanërisht atë të përdorur nga trupat e ushtrisë ruse. Shërbimi bëri thirrje për një plumb të një kalibri më të madh dhe më të rëndë që të mund të depërtonte në armaturën e tanishme dhe të ardhshme të trupit. Plumbi i ri pritet gjithashtu të jetë i saktë në largësi të mëdha.

Tani, ne e dimë përgjigjen: Ushtria po bombardon deri në 6.8 mm, duke shtuar më shumë se një milimetër në diametër. Kjo është afër kalibrit të Ushtrisë, të vendosur në fillim të viteve 1960, kalibri 7.62×51. Plumbi më i vjetër ka një rënie të konsiderueshme, më të madhe se 5.56, duke e bërë më të vështirë saktësinë në automatik zjarri. 6.8 është një përpjekje për të arritur një kompromis mes të dyve.

Prodhimi, sipas Army Times, mund të fillojë në fillim të vitit 2021 dhe do të përfshijë deri në 250,000 nga të dyja llojet e armëve gjatë një periudhe dhjetëvjeçare. Duke pasur parasysh se ushtria, rezervat e ushtrisë dhe Gardës Kombëtare të kombinuara janë shumë më të mëdha, një urdhër i dytë pothuajse me siguri do të ndjekë, deri në një milion armë të reja.

Lexo edhe :  Tërheqja nga Afganistani acaron marrëdhëniet SHBA-Gjermani

Fushimi i një arme të re në 6.8 do ta vendosë Ushtrinë amerikane në kundërshtim me Korpusin Detar dhe aleatët e NATO-s kur bëhet fjalë për municion. Pentagoni tradicionalisht është përpjekur të standardizojë një kalibër të vetëm ose karabinë për të përmirësuar logjistikën dhe për të mundësuar forcat e SHBA dhe NATO-s për të ndarë municionin. Marinsat e SHBA janë të kënaqur me armët e tyre 5.56 deri në pikën ku ata po planifikojnë të standardizojnë helikopterin dhe pushkën Koch 416 në mesin e të gjitha njësive frontit të këmbësorisë. Aleatët e Amerikës në NATO dhe Azi, duke përfshirë Gjermaninë, Francën, Mbretërinë e Bashkuar, Japoninë dhe Korenë e Jugut janë të angazhuar për të njëjtin plumb, atë 5.56mm, pa asnjë plan ndryshimi.

Burimi: popularmechanics.com

Përgatiti për botim: L.Veizi


Të fundit

Plumba të rinj për pushkët e ushtrisë amerikane, shpon armaturën anti-plumb

Ushtria e SHBA ka zgjedhur një plumb të ri për të zëvendësuar ato që pajisin karabinën e M4A1 dhe...

Zjarret në vend/ Rama falenderon ambasadorët: Soreca e Kim kur kemi nevojë janë qytetarë, jo ambasadorë

Për operacionin e shuarjes së zjarreve kryeministri Edi Rama ka falënderuar ambasadorët, veçanërisht ambasadoren e SHBA në Tiranë Yuri Kim dhe ambasadorin e BE...

Zjarret në vend/ Shefi i Shtabit të FA: Minimizuam dëmet dhe shpëtuam jetë njerëzish

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm i Ushtrisë Shqiptare, Bajram Begaj, gjatë fjalës së tij në ceremoninë për arritjen e neutralizimit të flakëve dhe vendosjet...

Dialogu Kosovë-Serbi: Përgatitje për takimin e radhës

Kosova dhe Serbia po përgatiten aktualisht për një takim të mundshëm të nivelit të lartë gjatë muajit shtator mes dy udhëheqësve kryesorë politikë, kryeministrit,...

Burri rreh brutalisht tri vajza në mes të ditës në Prishtinë, shpallet në kërkim nga policia

Një burrë ka rrahur brutalisht tre vajza në mes të ditës në rrugën 'Ahmet Krasniqi' në Prishtinë. Burri i ka sulmuar të rejat me...

Lajme të tjera

Web TV