Serbët kërkojnë të hiqen reklamat e Dua Lipës nga dyqanet: Është nacionaliste, bën thirrje për Shqipërinë e Madhe

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ashtu siç ndodhi dy vite më pare me reklamat e Rita Orës, qytetarët serbë vazhdojnë të shprehin urrejtje ndaj gjithçkaje shqiptare. Pak ditë më pare, qytetarët serbë kanë kërkuar nga linja e dyqaneve Puma në Beograd që të largojë menjëherë reklamat e këngëtares shqiptare me fame botërore, Dua Lipa, e cila është imazhi kryesor i kësaj kompanie.

Gazeta serbe “Novosti” shkruan se Dua është një nacionaliste që bën thirrje për Shqipërinë e Madhe. “Unë besoj se “Puma” e vendos atë reklamë kudo në vendin tonë, por është për t’u habitur që ata nuk e dinë qëndrimin e saj ndaj Serbisë – tha lexuesi i “Novosti” në një letër drejtuar redaksisë sonë.

“Si mundet që dikush që përhap në mënyrë aktive gënjeshtra për historinë tonë dhe shqiptare të shfaqet në tabelat që zbukurojnë qendrat tregtare vendase? Në këtë mënyrë, populli serb tallet dhe nënçmohet në një kohë kur statusi i krahinës jugore serbe është i çështje e ndjeshme. Nëse nuk e respektojmë veten, pse do të na respektojnë të tjerët”, shprehet një qytetar serb.

Menjëherë pas protestës, dyqanet e Pumas i hoqën posterat e Dua Lipës e cila së fundmi është bërë imazhi kryesor i kompanisë legjendare të modës Versace. Dy vite më pare serbët protestuan për të larguar reklamat e kengëtares tjetër shqiptare me fame ndërkombëtare, Rita Ora, nga qendra e Beogradit.

 


Të fundit

Serbët kërkojnë të hiqen reklamat e Dua Lipës nga dyqanet: Është nacionaliste, bën thirrje për Shqipërinë e Madhe

Ashtu siç ndodhi dy vite më pare me reklamat e Rita Orës, qytetarët serbë vazhdojnë të shprehin urrejtje ndaj...

Anhedonia dhe rrafshimi emocional, ja pse nuk ndiej asnjë emocion

Ka njerëz që papritmas pushojnë së përjetuari emocione, të këndshme dhe të pakëndshme, pavarësisht përpjekjeve të bëra për të ndjerë përsëri diçka. Zemërimi, lumturia,...

Hapja e tunelit 5 te “Shqiponja”, ARRSH njofton shoferët: Ja si do të kryhet lëvizja definitive e mjeteve

Autoriteti Rrugor Shqiptar sqaron drejtuesit e mjeteve lidhur me lëvizjen me hapjen e tunelit numër 5 te ish-Sheshi Shqiponja. Kështu, sipas ARRSH, “Në kantierin e...

Akuzohet se përdhunoi pastruesen e vilës së tij, në pranga biznesmeni i njohur grek

Një biznesmen 76-vjeçar nga Patra, në Greqi, është arrestuar, pasi po përballet me akuzën e përdhunimit. Sipas mediave greke, i moshuari u arrestua, pasi u...

U bë i famshëm kur veshi fanellën e Messi-t me qese, djaloshi afgan: Më ndihmoni të largohem (Video)

Murtaza Ahmadi, djaloshi afgan, i cili u bë i njohur për të gjithë në vitin 2016, kur imazhi i tij me fanellën e Leo...

Lajme të tjera

Web TV