SHBA i ofron mbi 2 mijë dollarë ndihmë çdo të evakuuari afgan

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Administrata e Biden dhe më shumë se 200 agjenci private po nxitojnë të krijojnë një sistem për zhvendosjen e dhjetëra mijëra afganëve, shumë prej të cilëve u larguan nga vendi i tyre me pak më shumë se rrobat që kishin veshur.

Departamenti i Shtetit planifikon të shpenzojë deri në 2,275 dollarë për secilin të evakuuar pasi përpjekja e zhvendosjes shpaloset në komunitetet në të gjithë vendin gjatë muajve të ardhshëm, sipas një zyrtari të departamentit. Paratë do të përdoren për strehim, ushqim, nevoja të tjera dhe regjistrimin e fëmijëve në shkollë.

“Ky nuk është biznes si zakonisht. Ne nuk jemi gati. Ne kurrë nuk kemi bërë diçka të tillë, “tha Chris George, drejtor ekzekutiv i Shërbimeve të Integruara të Refugjatëve dhe Imigrantëve në Neë Haven, Connecticut.

Fluksi do të testojë aftësinë e qeverisë amerikane dhe grupeve private për të ofruar ndihmë pasi ish -presidenti Donald Trump shkurtoi numrin e refugjatëve të lejuar në SHBA dhe vendosi kufizime të rrepta për ata që lejoheshin të vinin. Presidenti Joe Biden është zotuar të rindërtojë sistemin.

Deri në 50,000 të evakuuar do të mbërrijnë nën të ashtuquajturën lirim humanitar, një program ndalimi që u jep atyre një vit kohë për të aplikuar për viza të përhershme. Afganët e tjerë, përfshirë ata që punuan drejtpërdrejt për qeverinë amerikane, do të jenë nën kategori të veçanta të imigracionit.

 

Sekretari i Sigurisë Kombëtare Alejandro Mayorkas tha të premten se Shtetet e Bashkuara kanë pranuar rreth 40,000 njerëz të evakuuar nga Afganistani – 31,600 prej të cilëve janë mbajtës të veçantë të vizave emigruese, aplikues të posaçëm për viza emigruese ose shtetas të tjerë të cenueshëm afganë që mbërrijnë me kusht humanitar.

Lexo edhe :  Teksasi miraton ligjin, ndalohet aborti pas javës së gjashtë të shtatzënisë

 


Të fundit

SHBA i ofron mbi 2 mijë dollarë ndihmë çdo të evakuuari afgan

Administrata e Biden dhe më shumë se 200 agjenci private po nxitojnë të krijojnë një sistem për zhvendosjen e...

Vaksinimi i detyrueshëm/ Shpërthejnë protestat e dhunshme në Londër, 4 të plagosur

Katër oficerë janë plagosur gjatë përleshjeve me protestuesit kundër vaksinave në qendër të Londrës. Demonstruesit u përpoqën të sulmonin selinë e Agjencisë Rregullatore të Barnave...

Universitetet e Berlinit reduktojnë në mënyrë drastike mishin, ja arsyet

Në të ardhmen në mensat e kryeqytetit gjerman do të ketë më shumë gjellë vegjetariane dhe vegane, e shumë më pak mish. Arsye për...

1.5 milion vaksinime, Rama thirrje qytetarëve: Vaksinohuni, mbroni shëndetin

Ka shkuar në 1.500.000 numri i vaksinimeve të kryera në vend kundër COVID-19. Shifra u bë me dije nga kryeministri Edi Rama, nëpërmjet një...

Neonazisti dënohet me detyrimin për të lexuar klasikët e letërsisë

Librat e Jane Austen dhe Charles Dickens për të shlyer dy vite burg. Ben John, 21 vjeç, ish-student në Universitetin De Montfort në Leicester,...

Lajme të tjera

Web TV