Veliaj jep lajmin e mirë: Kopshti Zoologjik i Tiranës gati në fund të vitit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kopshti Zoologjik i Tiranës, i rikonceptuar dhe transformuar sipas standardeve europiane të hapësirave për kafshët, do të jetë gati për fëmijët dhe vizitorët brenda vitit 2021. Kështu bën me dije Bashkia e Tiranës, duke shtuar se projekti i ri i Bashkisë, i cili është në fazën përfundimtare të tij, ofron hapësira për shërbime dhe mjedise të nevojshme për vizitorët e Kopshtit Zoologjik, ambiente rekreative ku mbizotërojnë hapësirat e gjelbra të shfrytëzueshme edhe për piknik, si dhe këndet e lojërave për fëmijë, por nuk do të mungojnë as mjediset edukative për studentët dhe nxënësit që studiojnë veçanërisht botën e kafshëve.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i cili së bashku me një grup fëmijësh vizituan sot Kopshtin Zoologjik, u shpreh i befasuar nga ritmi, por dhe cilësia e punimeve për këtë projekt.

“Do të jetë një surprizë shumë e këndshme për fëmijët e Tiranës, Shqipërisë por edhe të rajonit. Do ta mbyllim vitin me një nga projektet që kemi më për zemër, projekt që prej vitesh edhe kryeministri që kur ka qenë kryetar bashkie e ka pasur merak, Kopshtin Zoologjik. Ka qenë puna e përbashkët e Bashkisë me Qeverinë që arritëm tu japim fëmijëve sot realisht një nga hapësirat më cilësore, të transformuara totalisht. Nuk është më ajo hapësira ku ujku dhe dhelpra rrinin në 20 metra katrorë. Sot ka hapësira gjigande si për kafshët, standard që është në të gjithë Bashkimin Europian, ashtu edhe për fëmijët dhe vizitorët,” u shpreh kryebashkiaku Veliaj.

 

Të fundit

Vrasja e 50 vjeçarit në Durrës, arrestohet njëri nga djemtë e tij

Arrestohet djali i madh i familjes Meta për vrasjen e kryefamiljarit në Durrës. Gazetari Leonidha Musaj raportoi më herët...

Ekspertët thonë se po krijohet në heshtje një trend i ri për bukurinë

Mbase nuk e keni vënë re, por në botën e bukurisë ka aktualisht një lëvizje, sipas së cilës, minimalizmi konsiderohet shumë. Për të qenë...

“Nuk e ka ekzekutuar vajza”/ Karamuço nxjerr detaje nga vrasja e 50-vjeçarit në Durrës!

Eksperti i kriminalistikës, Ervin Karamuço thotë se vrasja e 50-vjeçarit Pëllumb Meta nuk mund të jetë kryer nga vajza e tij 19-vjeçare Hygerta Meta. Në...

Parlamenti gjerman miraton projektligjin për legalizimin e kanabisit

Ligjvënësit gjermanë kanë miratuar legalizimin e kanabisit në vend. 407 deputetë votuan në favor të legjislacionit të paraqitur nga koalicioni qeverisës, i përbërë nga...

Shi dhe erë e fuqishme, çfarë na pret nga nesër

Moti gjatë fundjavës që na pret, do të dominohet nga reshje të përqendruara më shumë në disa qarqe të vendit. Edhe pse nuk parashikohen...

Lajme të tjera

Web TV