502 raste të reja dhe 4 viktima nga Covid-19 në 24 orë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

4 qytetarë kanë humbur jetën si pasojë e COVID, ndërkohë që nga 5991 raste të reja kanë rezultuar pozitiv 502 qytetarë.

‘COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 5991 testime, 502 raste të reja, 4 humbje jete dhe 393 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerë.

Vaksinohuni në qendrën më të afërt të vaksinimit, sepse vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

Janë kryer 5991 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 502 qytetarë, në këto bashki: 173 raste në Tiranë, 74 në Fier, 31 në Shkodër, 29 në Durrës, 24 në Kavajë, 22 në Vlorë, 18 në Kamëz, 16 në Berat, 14 në Sarandë, 11 në Lushnje, 10 në Lezhë, 9 në Kurbin, 8 në Patos, nga 6 raste në Gramsh, Rrogozhinë, nga 4 raste në Pukë, Tropojë, Përmet, Peqin, nga 3 raste në Kukës, Krujë, Dibër, Roskovec, Gjirokastër, Tepelenë, Devoll, nga 2 raste në Librazhd, Himarë, Mallakastër, Mirditë, Malësi e Madhe, nga 1 rast në Vorë, Mat, Divjakë, Delvinë.

Janë 12,108 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 147 pacientë, nga të cilët 17 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 4 qytetarë: një qytetare 55 vjeçe nga Lezha, një qytetar 72 vjeç nga Lushnja, një qytetar 72 vjeç nga Peqini dhe një qytetar 78 vjeç nga Shkodra

Lexo edhe :  Broja bën historinë, Hungaria mposhtet në Elbasan

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.

Janë shëruar 393 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 136,872 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (06 Shtator 2021)

Raste të reja ditore       502

Të shëruar në 24 orë      393

Të shtruar në spitale       132

Humbje jete në 24 orë     4

Testime ditore                 5991

Testime totale            1,082,974

Raste pozitive             151,499

Raste të shëruara       136,872

Raste Aktive                 12,108

Humbje jete                   2,519

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             4491

Shkodër          1906

Durrës             1027

Vlorë               902

Fier                  906

Lezhë              779

Elbasan           612

Berat               437

Korçë               309

Gjirokastër      293

Kukës              236

Dibër                210’-njofton ministria.

 


Të fundit

502 raste të reja dhe 4 viktima nga Covid-19 në 24 orë

4 qytetarë kanë humbur jetën si pasojë e COVID, ndërkohë që nga 5991 raste të reja kanë rezultuar pozitiv...

Covid-19 në Itali/ Ulet frikshëm jetëgjatësia e fëmijëve

Të dhënat e fundit nga Instituti Statistikor Italian mbi efektet e pandemisë së koronavirusit kanë bërë bujë. Më konkretisht, në rajonin e Bergamos , i...

Peshkaqeni i këputi krahun në një sulm brutal, surfisti vdes në breg

Një amator surf-i ka humbur jetën në plazhin australian të Emerald Beach, pasi u kafshua për vdekje nga një peshkaqen që i këputi krahun, duke...

Sa ndikon mosha jonë në jetën dashurore

Një studim i Institutit Kinsey tregoi se mosha mund të shërbejë si një tregues i frekuencës mesatare të marrëdhënieve tona seksuale. Kjo shkon nga një...

Ndërron jetë aktori i famshëm francez Jean-Paul Belmondo

Ndahet nga jeta aktori i njohur francez Jean-Paul Belmondo. Mësohet se 88-vjeçari ka ndërruar jetë ditën e sotme. Lajmi i hidhur u bë i ditur...

Lajme të tjera

Web TV