“Autoantitrupat” përkeqësojnë sëmundjen Covid-19

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Universiteti i Brescia në bashkëpunim me Asst Spedali Civili kanë bërë të mundur identifikimin e një prej mekanizmave themelorë që qëndrojnë në rastet më serioze të COVID-19. Këto janë të ashtuquajturat “autoantitrupa”, domethënë, një grup i veçantë i antitrupave që përcaktojnë një rrjedhë më të rëndë të infeksionit koronavirus.

E gjitha filloi në Mars 2020, gjatë muajve të parë të pandemisë kur u kërkuan “armët” e para për t’u përdorur kundër një armiku që kishte kapur të gjithë botën në befasi. Atëherë grupi i shkencëtarëve (Italianë dhe Amerikanë) filluan kërkimet e tyre me qëllim gjetjen e shkaqeve të ndryshueshmërisë ekstreme të sëmundjes Sars-Cov2.

Ura midis Italisë dhe Shteteve të Bashkuara

Ky grup drejtohet nga 3 institute të mëdha kërkimore, me famë botërore në fushën e kërkimit dhe shëndetit publik, si Instituti Kombëtar i Shëndetit (NIH) në Uashington, Universiteti Rockefeller në Nju Jork dhe Universiteti i Parisit, në të cilat Italia mori pjesë së bashku me 38 kombe të tjera. Ndër grupet italiane, ASST-Spedali Civili dhe Universiteti i Brescia ishin ndër protagonistët kryesorë së bashku me institutet e tjera duke përfshirë Universitetin e Milanos-Bicocca, IRCCS Spitali San Raffaele, Milano, ASST San Gerardo Hospital of Monza dhe IRCCS San Matteo Fondacioni Poliklinik i Pavisë.

Zbulimi i “autoantitrupave”

Rezultatet e fundit të këtij grupi ndërkombëtar janë përmbledhur në dy punime shkencore të botuara të enjten më 19 gusht në revistën Science Immunology. Hulumtimi bëri të mundur analizimin e mostrave të mbi 40 mijë subjekteve nga të 7 kontinentet, duke çuar në identifikimin e një grupi të veçantë të antitrupave, të përcaktuar si “autoantitrupa”, të cilët përcaktojnë një rrjedhë më të rëndë të COVID-19. Këto autoantitrupa neutralizojnë interferonët e tipit I, të cilët janë ndër molekulat më të rëndësishme të përgjigjes imune, përfshirë atë të shkaktuar nga infeksioni SARS-CoV-2. Në popullatën e përgjithshme, prevalenca e autoantitrupave anti-interferon të tipit I në gjak dyfishohet pas moshës 65 vjeç dhe afërsisht 20% e të gjitha rasteve fatale të COVID-19 shoqërohen me praninë e këtyre autoantitrupave neutralizues.

Lexo edhe :  Keni nevojë për energji, ja çfarë duhet të konsumoni!

Pasojat në fushën terapeutike

Ky zbulim mund të ketë pasoja të menjëhershme në fushën diagnostike dhe terapeutike. Njohja e hershme e këtyre autoantitrupave veçanërisht në popullatën e moshuar dhe në subjektet që tashmë kanë mutacione që ndryshojnë funksionimin normal të sistemit imunitar mund të lejojë në të ardhmen e afërt identifikimin e pacientëve më të rrezikuar dhe të hapë dyert për qasje të reja terapeutike bazuar në përdorimin e antitrupave monoklonalë.

Në rast infeksioni, janë subjektet me autoantitrupa anti-interferon të tipit I që duhet të shtrohen në spital menjëherë për të siguruar menaxhimin e hershëm të COVID-19 dhe janë gjithmonë subjektet me autoantitrupa ata që duhet të kenë përparësinë më të lartë në vaksinim. Një pasojë tjetër e rëndësishme do të ishte në dhurimin e gjakut dhe plazmës së subjekteve të shëruar nga Covid-19, sepse të gjithë përbërësit e gjakut në të cilët zbulohet prania e autoantitrupave duhet të përjashtohen nga dhurimi.

Kontributi i Brescia në studim

Kontributi i Brescia në studim konsistoi në identifikimin dhe karakterizimin e pacientëve me Covid-19 dhe mbledhjen e materialit biologjik të mbetur nga mostrat e pacientëve COVID-19. Hulumtimi, i kryer si pjesë e një projekti të financuar nga Rajoni i Lombardisë, u kontribua nga stafi i ASST Spedali Civili dhe Universitetit të Brescia. Grupi është i njëjti që përmes bashkëpunimit të Prof. L.D. Notarangelo, vitin e kaluar botoi në revistën Science dy punime që u konsideruan nga Nature ndër 10 publikimet më të rëndësishme të vitit 2020 në fushën shkencore dhe që po vazhdon të sigurojë material dhe informacion për kërkime të tjera që janë duke u zhvilluar.

Burimi: bresciatoday.it


Të fundit

“Autoantitrupat” përkeqësojnë sëmundjen Covid-19

Universiteti i Brescia në bashkëpunim me Asst Spedali Civili kanë bërë të mundur identifikimin e një prej mekanizmave themelorë...

Paulin Preka, finesa e humorit largohet për në Panteon

Nga Leonard Veizi Emblematik në role të papërsëritshme, Paulin Preka nuk ishte vetëm një aktor i estradës së Shkodrës por dhe i teatrit dramatik. Ai iku...

Moratoriumi Kosovë-Serbi i Uashingtonit skadon – çfarë pason?

SHBA inkurajon Kosovën e Serbinë të vazhdojnë moratoriumin dhe të ndërtojnë besimin politik dhe thekson nevojën e normalizimit të plotë të marrëdhënieve. Ka skaduar...

Broja bën historinë, Hungaria mposhtet në Elbasan

Shqipëria fiton 1-0 përballë Hungarisë, duke marrë tre pikë mjaft të vlefshme për eleminatoret e botërorit “Katar 2022”. Goli i vetëm i takimit u...

Lajme të tjera

Web TV