Çfarë lloj testi duhet të bëni për COVID-19?

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Për një moment të shkurtër këtë verë – kur rastet e koronavirusit dhe shtrimet në spitale ranë në të gjithë SHBA – testimi i COVID-19 dukej shumë më pak i rëndësishëm sesa ishte në pandemi. Pastaj varianti delta e futi vendin në një valë tjetër shkatërruese të rasteve. Për fat të mirë, testet janë gjerësisht të disponueshme dhe koha e përgjigjes tenton të jetë shumë më e shpejtë.
“Është vërtet e lehtë të bësh një test këto ditë, përveç nëse jeton në një zonë më të largët”, tha Stan Spinner, nënkryetar dhe shef mjekësor i Pediatrisë së Fëmijëve në Teksas. Por me kaq shumë mundësi testimi duhet të dish se kë të bësh dhe kur.
Më poshtë jepet një ndarje e opsioneve kryesore të testimit të COVID-19:

Teste laboratorike molekulare ose PCR

Si funksionojnë: Testet molekulare të COVID-19 janë një nga dy testet diagnostike që mund të tregojnë nëse keni një infeksion aktiv COVID-19. Ato zbulojnë materialin gjenetik, ose ARN-n e koronavirusit. Këto teste në përgjithësi kërkojnë që të merret material nga hunda juaj. Megjithëse termat “teste molekulare” dhe “PCR” shpesh përdoren në mënyrë të ndërsjellë, jo të gjitha testet molekulare përdorin një reaksion zinxhir polimerazë (PCR) për të zbuluar praninë e një virusi. Por testet e PCR janë vërtet shtylla kryesore e testimit të COVID-19.

Sa të sakta janë: testet e PCR janë “standardi i artë”, siç tha Spinner. Ato janë shumë të ndjeshëm (do të thotë se ato i identifikojnë saktë personat e infektuar) dhe specifikë (që do të thotë se njerëzit nuk marrin shpesh rezultate të rreme). Nuk ka një përqindje të qëndrueshme se sa të sakta janë këto teste, sepse kjo varet nga një numër faktorësh si sa shpejt kryhet testi pas ekspozimit ose çfarë lloj tamponi përdor dikush. Një rishikim i testeve të shpejta zbuloi se testet e PCR diagnostikojnë saktë 95% të rasteve të COVID-19.
Megjithatë, ekspertët janë dakord që nëse doni rezultatet më të sakta, testet PCR janë rruga e duhur që duhet ndjekur.
“Shumica prej nesh në industrinë e kujdesit shëndetësor me të vërtetë ndihemi më rehat kur bëjmë testin PCR, i cili është ai standard i artë”, tha Spinner.

Lexo edhe :  Mark Marku si personazhet e librave të harruar

Kur duhet ta bëni një: Për shkak se testet laboratorike të PCR konsiderohen testet më të sakta të COVID-19, ato duhet të jenë ndihma juaj nëse keni shfaqur simptoma ose besoni se keni qenë në kontakt të ngushtë me dikë që ka rezultuar pozitiv për COVID-19. Koha e përgjigjes është shpesh rreth dy ose tre ditë, por kjo varet shumë nga objekti ku po e kryeni dhe cili është kapaciteti i tij.

Testet e shpejta të antigjenit

Si funksionojnë: Kur njerëzit flasin për teste “të shpejta”, ata në përgjithësi i referohen testeve të antigjenit, të cilat funksionojnë duke kërkuar pjesë të proteinave nga virusi SARS-CoV-2.
Ashtu si testet e PCR, mostrat në përgjithësi mblidhen përmes tamponëve të hundës, megjithëse edhe tamponët e fytit janë gjithashtu të mundshëm. Më pas tamponët trajtohen me një reagent kimik dhe analizohen nga një profesionist i kujdesit shëndetësor, duke ju dhënë rezultate brenda pak minutash.

Sa të sakta janë: Testet e antigjenit janë shumë më pak të besueshme sesa testet PCR. Rishikimi i fundit zbuloi se ata identifikuan saktë COVID-19 në 72% të njerëzve me simptoma dhe në vetëm 58% të njerëzve pa simptoma. Testet e antigjenit kërkojnë një nivel më të lartë të virusit në mostrën e testit që ajo të bëhet pozitive, kështu që negativët e rremë janë një shqetësim i veçantë – veçanërisht në mesin e njerëzve që mund të jenë asimptomatikë.

Kur duhet ta bëni një: Për shkak se ato janë më pak të sakta dhe sepse mund të çojnë në raste të humbura asimptomatike, ekspertët e shëndetit rekomandojnë dobinë e testeve të shpejta. Avantazhi i tyre i dukshëm është shpejtësia. Disa vende po i vendosin ato në aeroporte, për të kontrolluar shpejt njerëzit që po udhëtojnë nga zonat me transmetim të lartë. Testet e shpejta mund të jenë gjithashtu më të dobishme nëse bëhen çdo ditë ose çdo disa ditë në mjedise si kinema dhe ekipe sportive, tha Spinner.


Të fundit

Çfarë lloj testi duhet të bëni për COVID-19?

Për një moment të shkurtër këtë verë – kur rastet e koronavirusit dhe shtrimet në spitale ranë në të...

Rama poston videon nga Kopshti Zoologjik: Hap portat për të pritur fëmijët këto Krishtlindje

Brenda këtij viti, fëmijët në Tiranë do të kenë mundësi të argëtohen dhe të mësojnë më shumë për kafshët në Koopshtin Zoologjik. Kryeministri Edi...

“Autoantitrupat” përkeqësojnë sëmundjen Covid-19

Universiteti i Brescia në bashkëpunim me Asst Spedali Civili kanë bërë të mundur identifikimin e një prej mekanizmave themelorë që qëndrojnë në rastet më...

Paulin Preka, finesa e humorit largohet për në Panteon

Nga Leonard Veizi Emblematik në role të papërsëritshme, Paulin Preka nuk ishte vetëm një aktor i estradës së Shkodrës por dhe i teatrit dramatik. Ai iku...

Moratoriumi Kosovë-Serbi i Uashingtonit skadon – çfarë pason?

SHBA inkurajon Kosovën e Serbinë të vazhdojnë moratoriumin dhe të ndërtojnë besimin politik dhe thekson nevojën e normalizimit të plotë të marrëdhënieve. Ka skaduar...

Lajme të tjera

Web TV