Sa ndikon mosha jonë në jetën dashurore

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një studim i Institutit Kinsey tregoi se mosha mund të shërbejë si një tregues i frekuencës mesatare të marrëdhënieve tona seksuale.

Kjo shkon nga një herë në javë në një herë në muaj.

Çfarë zbuluan studiuesit e Institutit Kinsey

Njerëzit midis moshës 18 dhe 29 vjeç bëjnë më shumë seks, mesatarisht 112 herë në vit, ose rreth dy herë në javë.

Njerëzit e moshës 30-39 vjeç e bëjnë atë 1 herë në javë.

Ata që janë 40-49 vjeç arrijnë të bëjnë seks vetëm deri 1 herë në muaj.

Rënia e shpeshtësisë përkon me rritjen e moshës.

Detyrimet familjare, presionet dhe telashet e përditshme bëhen gjithnjë e më të rënda për trupin dhe mendjen.

Studimi zbuloi se ndryshimet natyrore që ndodhin ndërsa plakemi, ndikojnë në përvojën e përgjithshme të dashurisë.

“Në thelb, ajo që kanë treguar këto studime është se ndërsa plakemi, shanset tona për të zhvilluar gjendje kronike të shëndetit rriten. “Kjo, nga ana tjetër, ndikon negativisht në frekuencën dhe cilësinë e aktivitetit seksual”, citon noa.al, Dr. Justin Lehmiller nga Instituti Kinsey.

Martesa luan një rol kryesor

34% e çifteve të martuara e bëjnë mesatarisht nga një herë në javë në një herë në muaj.

Dhe 13% e bëjnë atë vetëm disa herë në vit.

Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se çiftet e martuara dhe ata në lidhje të qëndrueshme janë më të lumtur sa më shumë të kenë marrëdhënie.

Por ky përfitim u ul pas një niveli të marrëdhënieve seksuale.

Lumturia e të anketuarve në hulumtim u rrit me marrëdhëniet seksuale më të shpeshta. Kjo frekuencë mund të jetë jo më shumë se një herë në muaj. Ata që e bënë atë më shpesh, nuk raportuan se ishin më të lumtur se ata që e bënin një herë në muaj.

Lexo edhe :  Erjola Doçi konfirmon lidhjen me Azet

Edhe pse çiftet mund të fillojnë të bëjnë më pak seks ndërsa plaken, gratë raportojnë se jeta e tyre seksuale përmirësohet.

Një studim tjetër tregoi se kjo lidhet me faktin se gratë, ndërsa plaken, ndihen më komode me trupin e tyre. Kjo i bën ato të shprehen seksualisht më sinqerisht dhe të komunikojnë nevojat e tyre për jetën intime.

Kjo do të thotë se gratë përqendrohen më pak në frekuencën e seksit dhe më shumë në aspektet e tij emocionale dhe personale, ose edhe në zbatimin e fantazive të tyre seksuale.

Të fundit

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Putin: Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut

Rusia duhet të jetë gjithmonë një hap përpara armikut për të garantuar fitoren, tha këtë të shtunë presidenti rus Vladimir Putin, duke hapur një...

Lajme të tjera

Web TV