Sulmi homofobik në Spanjë, i riu dhunohet nga 8 burra në shtëpinë e tij

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Spanja është tronditur pas një sulmi të dhunshëm homofobik ndaj një burri në mes të ditës në qendër të Madridit.

Viktima 20-vjeçare u sulmua nga tetë persona të maskuar në hollin e ndërtesës së tij të Dielën në mbrëmje.

Policia tha se sulmuesit përdorën gjuhë homofobike, i prenë gojën me thikë dhe më pas gdhendën një shpifje në njërën prej vitheve të tij.

Ndërkohë deri tani asnjë arrestim nuk është bërë ende.

Autoritetet thonë se janë duke analizuar pamjet e CCTV dhe duke intervistuar dëshmitarët për të përcaktuar nëse incidenti ishte “një sulm i vërtetë homofobik apo një krim urrejtje”.

Të martën, qeveria spanjolle dënoi ashpër incidentin dhe thirri një takim urgjent të një komiteti që mbikëqyr përpjekjet për të luftuar krimin e urrejtjes.

“Nuk ka vend për urrejtje në shoqërinë tonë,” tha kryeministri spanjoll Pedro Sánchez në Twitter.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë për një vend të hapur, ku askush nuk ka frikë të jetë ai që është, ku ne të gjithë jetojmë të lirë dhe të sigurt.”

Sulmi erdhi vetëm dy muaj pas vrasjes së dyshuar homofobike të një tjetër të riu homoseksual në veri të vendit.

24-vjeçari Samuel Luiz u rrah për vdekje pranë një klubi nate në La Coruña, një vrasje që bëri që mijëra njerëz të protestonin në të gjithë Spanjën.


Të fundit

“Kërkimi shkencor dhe inovacioni në fokus të politikave tona”, Kushi takim me drejtuesit e “Projekteve Kombëtare dh Zhvillimit

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka zhvilluar një takim me drejtuesit e “ 2021-2023”. Gjatë takimit Kushi theksoi se...

Sulmi homofobik në Spanjë, i riu dhunohet nga 8 burra në shtëpinë e tij

Spanja është tronditur pas një sulmi të dhunshëm homofobik ndaj një burri në mes të ditës në qendër të Madridit. Viktima 20-vjeçare u sulmua nga...

Europol: Belgjika dhe Holanda, qendrat kryesore të kokainës në Evropë

Belgjika dhe Holanda janë bërë qendra kryesore për trafikun e kokainës në Evropë, tha të martën agjencia policore e Bashkimit Evropian – Europol. Në një...

Vjedhja spektakolare në mes të Parisit, hajdutët rrëmbejnë nga “Bulgari” bizhuteritë me vlerë milionë eurosh

Një dyqan i “Bulgari” ra pre e një grupi hajdutësh në Paris. Ata arritën të marrin bizhuteri në vlerë 10 milionë euro (12 milionë...

Prekëse/ “Nëna e saj nuk mbante dot sytë hapur”, ushtari britanik përkujdeset për foshnjën afgane

Përtej uniformës, forcat ushtarake amerikane dhe ato britanike kanë kryer edhe një mision tjetër, atë të përkujdesjes për foshnjet që shpëtohen nga nënat mes...

Lajme të tjera

Web TV