Tre ditë para kthimit në Parlament, Rama mbledh Sekretariatin e ri të PS

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur në selinë e PS mëngjesin e sotëm sekretariatin, mbledhje që vjen 3 ditë para seancës së parë të legjislaturës së X në Kuvend, që do të mbahet këtë të premte. Bëhet me dije se diskutimet pritet që të fokusohen te legjislatura e re dhe programi qeverisës. Seanca e parë e legjislaturës së X të Kuvendit të Shqipërisë është përcaktuar më 10 shtator dhe të gjithë emrat e Qeverisë së re tashmë janë bërë publike.

Më 2 shtator, në Asamblenë e Përgjithshme të PS, u zgjodh sekretariati i ri i partisë, ndërsa Rama bëri me dije edhe emrat e kabinetit everitar. 12 gra e 5 burra do të jenë anëtarët e rinj të Qeverisë, ku numri 2 i saj është Arben Ahmetaj. Kujtojmë se të shtunën e kaluar, Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Damian Gjiknuri, në zbatim të nenit 96 të Kushtetutës, i dërgoi Presidentit Ilir Meta propozimin e partisë, që ka shumicën e vendeve në Kuvend, për Edi Ramën kryeministër. Këto ditë pritet edhe dekretimi nga ana e Metës.

Javët e ardhshme konstituohen 2 institucionet më të rëndësishme që do ta drejtojnë vendin për 4 vitet në vijim, Kuvendi i Shqipërisë dhe Këshilli i Ministrave. Ndërkohë që në seancën e parë të Kuvendit pritet që të votohet si kryeparlamentarja e 4 viteve të ardhshme, Lindita Nikolla.


Të fundit

Tre ditë para kthimit në Parlament, Rama mbledh Sekretariatin e ri të PS

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur në selinë e PS mëngjesin e sotëm sekretariatin, mbledhje që vjen 3 ditë para...

Vodhën me armë dyqanin në Shkodër, arrestohet pas 5 muajsh autori 18-vjeçari

Një prej autorëve të një grabitjeje të ndodhur 5 muaj më parë në Shkodër është arrestuar nga Policia. Në pranga ka rënë një 18-vjeçar ndërkohë...

Evropa që ka frikë nga 250,000 refugjatë afganë është dëshmi se sa të neveritshëm jemi

Asnjë refugjat, faleminderit! E vetmja gjë që Evropa mund të thotë përballë krizës afgane është se nuk është e gatshme të mirëpresë ata që...

Drejtoria Rajonale e Beratit drejt përfundimit, Rama: Një tjetër shembull i transformimit epokal për shërbimin e drejtuesve të automjeteve

Kryeministri Edi Rama ditën e sotme e ka nisur me pamje nga Drejtoria Rajonale (DRSHTRR) Berat. Rama poston foto nga punime dhe shkruan se puna...

Pse sulmi në aeroportin e Kabulit është shpallja e luftës e ISIS ndaj talebanëve

E planifikuar nga shërbimet sekrete amerikane, masakra e nënshkruar nga Isis mbërriti në Kabul. Goditja e turmave të grumbulluara në aeroport duhet të ketë...

Lajme të tjera

Web TV