E rëndë në Etiopi/ Zbulohen trupat e pajetë të 119 personave, mes viktimave fëmijë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Zyrtarët në Etiopi kanë akuzuar luftëtarët Tigrayan për vrasjen e 119 civilëve në rajonin fqinj të Amhara.

Ata thanë se kishin zbuluar dy varre masive në rrethin Dabat. Zyrtarët thanë se vrasjet u kryen gjatë një periudhe dy-ditore në fillim të këtij muaji.

Banorët e fshatit Chena, 10 km (gjashtë milje) nga Dabat në Gondar të Veriut, thanë se kishte pasur luftime të rënda atje.

Administratori i Dabat Ato Seënet Ëubalem tha se 119 trupa ishin gjetur, por banorët thanë se disa njerëz ishin ende të zhdukur. Trupat u rivarrosën në një kompleks kishe.

Ai shtoi se viktimat “ishin fermerë të pafajshëm, priftërinj, fëmijë dhe gra”.

Zyrtarët lokalë dhe dëshmitarët që folën për BBC thanë se luftëtarët rebelë kryen mizorinë pasi humbën territorin gjatë 10 ditëve të luftimeve të rënda.

Kryengritësi Fronti Çlirimtar i Popullit Tigray (TPLF) nuk ka komentuar akuzën se luftëtarët e tij kishin vrarë civilë.


Të fundit

E rëndë në Etiopi/ Zbulohen trupat e pajetë të 119 personave, mes viktimave fëmijë

Zyrtarët në Etiopi kanë akuzuar luftëtarët Tigrayan për vrasjen e 119 civilëve në rajonin fqinj të Amhara. Ata thanë se...

Shqipëria triumfon ndaj San Marinos, kuqezinjtë shënojnë pesë gola

Kombëtarja shqiptare e kthen në festë ndaj San Marinos. Kuqezinjtë shënojnë pesë gola, duke regjistruar një nga triumfet më të thella. Ishte Manaj ai...

Zjarr në spitalin COVID në Tetovë, dyshohet për disa të vdekur

Spitali COVID për trajtimin e të sëmurve me koronavirus në Tetovë, në Maqedoninë e Veriut është përfshirë nga flakët. Siç raportojnë mediat, dyshohet se ka ndodhur...

Aktorja e famshme martohet me të dashurin e zemrës, publikon fotot nga dasma

Lily Collins dhe Charlie McDowell janë zyrtarisht martuar! Aktorja e njohur u martua me të fejuarin e saj, gjatë fundjavës në Dunton, Colorado. “Unë kurrë...

E rëndë/ Vriten me njëri-tjetrin dy politikanët e LDK-së në Kosovë

Peja përsëri është tronditur kësaj radhe nga një vrasje e dyfishtë. Burime të Indeksonline bëjnë të ditur se kandidati për kryetar të Pejës nga...

Lajme të tjera

Web TV