SPAK kërkon rihapjen e çështjes “Gërdeci”, ja kush është gjyqtarja që do shqyrtojë çështjen për Fatmir Mediun

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Nëse hetimet ndaj Fatmir Mediut si ish-ministër do të nisin apo jo, tashmë një vendim gjyqësor pritet të merret në Apelin e Gjykatës së Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit.

Kryetarja e Apelit të GJKKO-së, Saida Dollani do të shqyrtojë çështjen ndaj ish-ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediu më 17 shtator 2021.

Në Apelin e GJKKO-së, SPAK ka dorëzuar ankimim pas vendimit të Gjykatës së Lartë që shpalli moskompetencë dhe vendimit të Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar.

SPAK kërkon revokimin e vendimit të Gjykatës së Posaçme të shkallës së parë, që ka rrëzuar kërkesën e Prokurorisë së Posaçme për rihapjen e hetimeve për ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu.

Në vendimin e GJKKO theksohej që Prokuroria ka pasur të gjitha mundësitë që ta hetonte lirisht Fatmir Mediun pasi ai që prej 2012 nuk ka pasur imunitet dhe vepra është parashkruar.

Saida Dollani ka shqyrtuar më parë çështjen e Emiljano Shullazit, e cila ka marrë edhe kërcënime dhe më pas u mor në mbrojtje nga policia.


Të fundit

SPAK kërkon rihapjen e çështjes “Gërdeci”, ja kush është gjyqtarja që do shqyrtojë çështjen për Fatmir Mediun

Nëse hetimet ndaj Fatmir Mediut si ish-ministër do të nisin apo jo, tashmë një vendim gjyqësor pritet të merret...

Nga sot hapet portali i maturës shtetërore online, Kushi: Mundësi e re për të plotësuar formularin A1/A1Z

Nga dita e sotme deri më 13 shtator 2021 hapet Portali i Maturës Shtetërore online për aplikime, për të gjithë kandidatët që nuk kanë...

Qeveria e re në Afganistan/ Biden: Kina do të përpiqet për një marrëveshje me talebanët

Presidenti amerikan Joe Biden tha të martën se ishte i sigurt se Kina do të përpiqet të arrijë një marrëveshje me talebanët pasi kryengritësit...

Shqiptarja fiton çmimit prestigjioz të modës nga Louis Vuitton, Rama: Çfarë krenarie

Të martën në mëngjes, stilistja shqiptare e veshjeve për gra, Nensi Dojaka u shpall fituese e çmimit prestigjioz të Fondacionit Louis Vuitton për stilistët...

Kapen rreth 9 kg kokainë në kufirin me Kosovën, në pranga dy shqiptarët

Dy shqiptarë janë arrestuar në Kosovë pasi u kapën me 9 kg kokainë. Policia e Kosovës njofton se mbrëmjen e kaluar një automjet “Peugeout”...

Lajme të tjera

Web TV