Talebanët nuk do të lejojnë sportin tek gratë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Gratë afgane do të ndalohen të luajnë sportin e quajtur kriket, si edhe sporte të tjera të ngjashme me të. Lajmi u bë i ditur nga Zëvendës Kryetari i Komisionit Kulturor të Talebanëve, Ahmadullah Vasik, gjatë një interviste për median australiane SBS.

Sipas tij, sporti i grave është i panevojshëm dhe i papërshtatshëm, duke theksuar se ky lloj sporti kriket nuk i lejon gratë afgane që të mbulojnë fytyrën dhe trupat.

Unë nuk mendoj se gratë do të lejohen të luajnë kriket sepse nuk është e nevojshme të luajnë kriket. Në kriket, gratë mund të hasin në një situatë ku nuk mund të mbulojnë fytyrat dhe trupat e tyre. Islami nuk i lejon gratë të duken kështu,” tha Vasik.

 


Të fundit

Talebanët nuk do të lejojnë sportin tek gratë

Gratë afgane do të ndalohen të luajnë sportin e quajtur kriket, si edhe sporte të tjera të ngjashme me...

Qeveria sllovake kërkon falje për ligjet kundër hebrenjve

Qeveria e Sllovakisë ka kërkuar falje për legjislacionin e Luftës së Dytë Botërore që, u ka mohuar të drejtat hebrenjve në këtë shtet. Duke shënuar...

Ema paralajmëron për efektin e vaksinës Astra Zeneca, ja me cilën sindromë mund të lidhet

Agjencia Evropiane e Barnave së fundmi ka shtuar sindromën Guillain-Barré në listën e saj të efekteve anësore të mundshme të vaksinës AstraZeneca për Covid-19. Ndër...

Real Madrid, Barcelona dhe Juventus kërkojnë krijimin e Superligës Evropiane

Real Madrid, Barcelona dhe Juventus këmbëngulin në krijimin e Superligës Evropiane , pavarësisht kërcënimeve-paralajmërimeve për pasoja. Në këtë mënyrë UEFA me sa duket ka ‘ndëshkuar’...

Një tjetër avion i shtohet flotës ajrore, Rama: Pas ‘Lasgushit’ e ‘Migjenit’, mbërriti edhe ‘Naimi’

Një tjetër avion i është shtuar linjës ajrore “Air Albania”. Pas "Lasgushit" e "Migjenit" flotës ajrore shqiptare i është shtuar edhe avioni i quajtur"Naimi". Lajmin e...

Lajme të tjera

Web TV