Bill Gates blen zinxhirin e hoteleve luksoze

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

2.2 miliardë dollarë investim në tregun e turizmit luksoz. Pas divorcit nga gruaja e tij Melinda, Bill Gates nuk ndalet dhe fokusohet fuqishëm në një nga markat e hoteleve më të famshme dhe ekskluzive në botë.

Themeluesi i Microsoft në fakt ka blerë një pjesë tjetër të aksioneve të zinxhirit Four Seasons, duke u aksioneri kryesor.

Gates i bleu aksionet nga Princi i Afrikës së Jugut Alwaleed bin Talal.

Me aksionet e blera nga Alwaleed, manjati amerikan kështu rritet nga 47.5% në 71.25% të aksioneve që ka grupi.

Dy miliarderët u bashkuan me Four Seasons Holdigs së bashku në 2007 kur të dy, përmes firmave të tyre përkatëse të investimeve, Gates ‘Cascade Investment dhe Alëaleed’s Kingdom Holdings, kishin fituar 47.5% të aksioneve.

Themeluesi historik i zinxhirit, sipërmarrësi kanadez Isadore Sharp, mbetet aksioner pakice me 5% të mbetur të paketës. Përfundimi zyrtar i marrëveshjes pritet në janar.

Investimi përfaqëson një shenjë të qartë të besimit që Gates ka në rimëkëmbjen e turizmit luksoz, një nga sektorët më të goditur nga pandemia Covid-19.

Four Seasons tani operon 121 hotele dhe resorte në të gjithë botën.

 


Të fundit

Bill Gates blen zinxhirin e hoteleve luksoze

2.2 miliardë dollarë investim në tregun e turizmit luksoz. Pas divorcit nga gruaja e tij Melinda, Bill Gates nuk...

Balla takim me përfaqësues të shqiptarëve të Ukrahinës: Qeveria Rama dhe Kuvendi do të vazhdojnë t’i kushtojnë vëmendje diasporës shqiptare

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla priti sot në Kuvendin e Shqipërisë një përfaqësi të shqiptarëve të Ukrahinës, të cilët kanë...

Policia arreston 11 shoferë, pezullon 39 leje drejtimi dhe vendos mijëra gjoba

Policia Rrugore ka shtuar kontrollet me dronë, kamera e aparate fotografike në akset kryesore të vendit. Në kontrollet e kryera gjatë 24 orëve të fundit...

Italia lejon kultivimin e kanabisit në shtëpi

Italia ka hedhur një hap të ri në lidhje me legjislacionin që lidhet me përdorimin e kanabisit dhe trafikut të kësaj bime narkotike. Komisioni i...

Qeveria franceze u jep shtetësinë më shumë se 12 mijë punonjësve, ja arsyeja

Franca këtë të enjte ka bërë me dije se u ka dhënë shtetësinë mbi 12.000 punëtorëve të vijës së parë të frontit Mediat raportojnë se...

Lajme të tjera

Web TV