Italia lejon kultivimin e kanabisit në shtëpi

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Italia ka hedhur një hap të ri në lidhje me legjislacionin që lidhet me përdorimin e kanabisit dhe trafikut të kësaj bime narkotike.

Komisioni i Drejtësisë në Dhomën e Ulët të Parlamentit sapo miratoi reformën që lejon përdoruesit e kanabisit të kultivojnë një sasi të vogël bimësh narkotike në shtëpinë e tyre.

Kështu, sipas kësaj reforme, hiqen dënimet për këdo që kultivon deri në 4 bimë kanabis sativa në shtëpinë e tij.

Megjithatë, ligji i ri forcon dënimet për krimet që lidhen me trafikun e kanabisit, duke e çuar penalitetit maksimal deri në 10 vjet burg.

Reforma e prezantuar nga deputeti Riccardo Magi e bën Italinë një nga të parat vende në Europë që dekriminalizon kultivimin e kanabisit në shtëpi për përdorim personal.

 


Të fundit

Policia arreston 11 shoferë, pezullon 39 leje drejtimi dhe vendos mijëra gjoba

Policia Rrugore ka shtuar kontrollet me dronë, kamera e aparate fotografike në akset kryesore të vendit. Në kontrollet e kryera...

Italia lejon kultivimin e kanabisit në shtëpi

Italia ka hedhur një hap të ri në lidhje me legjislacionin që lidhet me përdorimin e kanabisit dhe trafikut të kësaj bime narkotike. Komisioni i...

Qeveria franceze u jep shtetësinë më shumë se 12 mijë punonjësve, ja arsyeja

Franca këtë të enjte ka bërë me dije se u ka dhënë shtetësinë mbi 12.000 punëtorëve të vijës së parë të frontit Mediat raportojnë se...

Tapa e shishes që të gjithë kanë frikë ta heqin

Nga Skënder Minxhozi Tani që saga e përballjes së Sali Berishës me Amerikën e ezauroi aspektin e saj politik-partiak, të gjithë janë turrur të thonë...

Qyteti i Grenlandës ndalon përkohësisht alkoolin

Një qytet në Grenlandën lindore ka vendosur ndalim dy-javor të alkoolit pasi raportoi disa incidente "drithëruese". Autoritetet thonë se ndalimi i përkohshëm i të...

Lajme të tjera

Web TV