Tragjedia me 14 viktima/ Qeveria pranon ekspertët e NATO-s të hetojnë shkaqet e zjarrit në spitalin e Tetovës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Qeveria e Maqedonisë së Veriut shpalli tre ditë zie për aksidentin në qendrën Covid në Tetovë dhe pranoi një ofertë nga vendet aleate për të siguruar ekspertë të huaj për të hetuar shpërthimet dhe zjarret. Këtë e bëjnë të ditur nga ekzekutivi pas mbledhjes së jashtëzakonshme.

Ajo vendosi të pranojë ofertën e disa aleatëve të NATO -s për të dërguar në vend ekspertë të nivelit më të lartë të ekspertizës në hetimet e zjarreve që të ndihmojnë në përcaktimin e shkaqeve të zjarrit në qendrën modulare të Covid në spitalin në Tetovë.

“Në këtë drejtim, Qeveria miratoi një përfundim me një rekomandim që ekipet e ekspertëve të Ministrisë së Brendshme dhe Ministrisë së Shëndetësisë të vihen në dispozicion maksimal të prokurorisë në procedurat hetimore. Qeveria udhëzoi institucionet kompetente që të përcaktojnë se çfarë lloj ndihme dhe mbështetje shtesë nevojitet për familjet e të vdekurve dhe të plagosurve, në mënyrë që ajo të ofrohet në kohën më të shkurtër të mundshme”, thonë nga Qeveria.

Sot, nesër dhe pasnesër (e enjte, e premte dhe e shtunë) është shpallur ditë zie dhe gjatë ditëve të zisë flamuri i Republikës së Maqedonisë Veriore do të ngrihet në gjysmështizë.


Të fundit

Rindërtimi/ Rama në Laç: Ky është bërë qytet komplet i ri, por duhet dhe mendësi e re

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka inspektuar rindërtimin në Laç, kryesisht zonën e pallateve të reja. Kryebashkiakja e Laçit, Majlinda...

Tragjedia me 14 viktima/ Qeveria pranon ekspertët e NATO-s të hetojnë shkaqet e zjarrit në spitalin e Tetovës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut shpalli tre ditë zie për aksidentin në qendrën Covid në Tetovë dhe pranoi një ofertë nga vendet aleate për...

Falsifikonin tamponët COVID për qytetarët që udhëtonin drejt BE, arrest me burg për punonjësin e një laboratori dhe të një agjencie turistike

Janë dhënë sot masat e sigurisë për 5 të arrestuar 3 ditë më parë në Durrës, punonjës të dy agjencive turistike dhe të një...

Me automatik dhe 43 fishekë në banesë, arrestohet 37-vjeçari në Berat (Emri)

Një 43-vjeçar është arrestuar në Berat pasi u gjet në banesë me automjati dhe 43 fishekë. Kleandro Korçari posedonte armë dhe municione të paligjshme teksa...

Tragjedia në Tetovë/ Opozita maqedonase akuzon Zaev dhe Filipçe: Nxirrni të dhënat e sakta

Partia më e madhe opozitare në Maqedoninë e Veriut, VMRO-DPMNE ka akuzuar kryeministrin Zaev dhe ministrin Venko Filipçe për situatën në spitalin COVID të...

Lajme të tjera

Web TV