Harmonia në çift, si të ruani të freskët pas kthimit nga pushimet

113 563 lexime

120,178FansaPëlqeje

Ja shpjegimet e psikologut dhe seksologut italian Matteo Merigo

Ndonjëherë ndodh. Edhe nëse të gjitha statistikat thonë të kundërtën, duke raportuar rregullisht shifrat e divorcit pas verës, mund të ndodhë që pushimet të bëhen një rast rilindje për çiftet. Një kohë në të cilën mund të gjesh një bashkëpunim emocional dhe seksual. “Shumica e çifteve gjejnë njëri -tjetrin për dy arsye – shpjegoi psikologu dhe seksologu Matteo Merigo.

E para është sepse ata lënë rutinën standarde të jetës së përditshme, nuk kanë angazhime dhe detyra. Ndryshimi i vendndodhjes. Zbulimi i vendeve të reja ose thjesht largimi nga shtëpia dhe qyteti juaj promovon romancën dhe madje seksualitetin. Dhoma juaj e gjumit është shpesh një vend i shqetësuar dhe largimi prej saj mund të rigjallërojë jetën tuaj seksuale. “Duke prishur rutinën e urryer dhe të dëmshme që largon edhe çiftet më të lidhur, krijohet një mundësi për të rindërtuar një intimitet të ri.” Një shembull klasik: ka çifte që bëjnë pak ose shumë pak seks gjatë vitit, ndoshta një herë në javë ose edhe më pak, dhe të cilët në vend të kësaj e bëjnë atë disa herë në ditë me pushime, pikërisht sepse ndonjëherë përfshihet edhe mjedisi përreth. Mund bëj një ndryshim.”

Dashuri e rizbuluar (me pushime)

Pushimet në një farë mënyre i ngjajnë muajve të parë të një lidhjeje. “Ne kthehemi në etapat e rënies në dashuri. Për këtë arsye ne kemi nevojë të çmojmë shkeljet e vogla, të çdo momenti, madje edhe më të shkurtër, të cilat ndihmuan në ringjalljen e çiftit” shpjegon seksologu. Problemet fillojnë kur mbarojnë pushimet. “Energjia që kemi gjatë verës është mjaft e përkohshme dhe lidhet me periudhën nga fillimi i pushimeve deri në një javë nga fundi”. Dhe pastaj bie përsëri në rutinën, kryqin dhe kënaqësinë e çdo çifti. “Nga njëra anë, rutina shërben sepse na jep siguri, por nga ana tjetër është padyshim rraskapitëse, do të thotë të marrësh partnerin si të mirëqenë, do të thotë të heqësh dorë nga vëmendja ndaj çiftit dhe të vazhdosh në një udhë të vendosur, ku ka pak vend për improvizime”.

Si të mos e humbni bashkëpunimin pas verës?

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, e enjte 12 maj 2022

Këshilla e parë e seksologut për të vazhduar të mbani një lidhje të caktuar, emocionale dhe seksuale, me partnerin tuaj në fund të pushimeve është mjaft e thjeshtë për t’u zbatuar. “Kur ktheheni përpiquni të kujtoni momentet kur keni kaluar mirë me pushime, thjesht duke folur për to”.

Ndonjëherë as nuk keni nevojë të provoni t’i riktheni ato në praktikë: kujtesa e thjeshtë e një momenti të lumtur do të ndihmojë në mbajtjen e nivelit të tensionit emocional (dhe ndoshta seksual) të lartë. “Gjëja e rëndësishme është të përpiqeni ta mbani gjallë këtë ndjenjë të dashurisë. Zakonet janë në rregull, por është ndryshe nga rutina që mund të prishet dhe të shkaktojë prishjen e një lidhje.

Rreziku më i madh për çiftet është që dashuria të bëhet konstruktive, por e standardizuar. Në praktikë ju shihni gjithçka vetëm në sajë të një ndërtimi familjar. Por është gjithmonë mirë të mbani mend se çdo familje përbëhet nga të paktën tre elementë: individi, çifti dhe familja. Çifti kur kthehen nga pushimet, kthehen për t’iu përkushtuar vetëm familjes”.

Si të rizbuloni romancën?

Zbulimi i romancës, ringjallja periodike e çiftit, është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet. Pushimet vijnë një herë në vit dhe përveç disa fundjavave të vjedhura, mund të jetë shumë e lodhshme të gjesh kohë për të dalë nga modelet e zakonshme. “Kur një çift zgjedh të shkojë në terapi, një nga pyetjet e para që i bëjnë vetes është: “Cili ishte elementi që shkaktoi tërheqjen?”. Të njëjtën pyetje duhet t’i bëjmë edhe partnerit tonë. Kur ndiejmë se romanca po zbehet, se rutina po na merr përsipër, se jemi të zhytur plotësisht nga angazhimet në punë, fëmijë, familje, le të bëjmë një udhëtim të shkurtër në të kaluarën. “Le të përpiqemi të kthehemi pas në kohë, të kthehemi në momentin kur ne u dashuruam me partnerin tonë dhe le të pyesim veten pse ai u dashurua me ne. Cili është aspekti emocional që e tërhoqi atë, çfarë na bëri të lidhemi dhe nëse është e mundur, të përpiqemi ta rindërtojmë atë”.


Të fundit

SHBA zbulon tunelin gjigant të trafikimit të drog*ve në kufi me Meksikën

Autoritetet në SHBA kanë njoftuar sot zbulimin e një tuneli të sofistikuar të trafikimit të drogave, i pajisur me...

Kërkohej në të gjithë Shqipërinë/ Arrestohet 22-vjeçari i dënuar me burg, ja akuzat

Një 22-vjeçar i shpallur në kërkim nga policia është arrestuar ditën e sotme në Tiranë. Mësohet se Erdis Hysko, i dënuar me 5 vite e...

“Për punën po sakrifikoj rininë”, deputetja 24-vjeçare ankohet për rrogën 10 mijë euro

Anëtarja më e re e Parlamentit Federal Gjerman , Emilia Fester, ankohet për orët e pafundme që i kushton punës. Ajo ka thënë se rroga...

Zelensky takohet pas 3 muajsh me bashkëshorten (Foto)

Volodymyr Zelensky është fotografuar me gruan Olena për herë të parë që kur Rusia pushtoi Ukrainën tre muaj më parë. Çifti mori pjesë sot...

Marrëveshje për 100 laboratorë “Smart” në shkolla, Rama: Ky është vetëm fillimi

Qeveria shqiptare dhe Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim (AADF) firmosën një marrëveshje për krijimin e 100 laboratorëve të parë SMART në shkollat 9-vjeçare dhe për...

Lajme të tjera

Web TV