test

11 shtator 1971/ Nikita Hrushov, në krye të pushtetit si shërbëtor i Stalinit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nikita Sergejeviç Hrushov, u lind në Kalinovk më 17 prill 1894, vdiq në Moskë më 11 shtator 1971. Ishte një politikan rus, kryetar i BRSS. Pas vdekjes së Stalinit ka qenë kryetar i partisë. Ai pasoi Malenkovin në postin e kryetarit të BRSS.

Prindërit e tij ishin babai Sergej Hrushçov dhe nëna Kesina Hrushçov. Ata ishin fshatarë analfabetë Rusë që merreshin me bageti e bujqësi. Ata kishin edhe një vajzë më të vogël se Hrushçovi, Irna. Hrushçovin prindërit e tij nuk e dërguan në shkollë por e angazhuan me punë të tjera fizike gjatë moshës së adoleshencës në Dombas, një qytet ne lindje të Ukrainës. Hrushçovi duke punuar në Dombas i dërgonte para familjes së tij në fshat.

Me vonë gjatë jetës së tij në Dombas ai u bë një përkrahës i fortë i bolshevizmit gjatë revulucionit Bolshevik. Ai u anëtarësua në Partinë Komuniste pas rënies së carit Nikolla II dhe familjes së tij. Më 1925 pas vdjekes se Leninit ai përforcoi lidhjet me Stalinin duke u bërë një mik i ngushtë i tij. Ai u bë një patriot dhe kontribuoi në Luftën e Dytë Botërore. Ai mori postin e gurvenatorit të Moskës në vitin 1941, në kohën kur në Bashkimin Sovietik po zhvillohej lufta e dytë botërore.

Ai u soll si një shërbëtor i Stalinit sepse ai e kishte marrë postin duke eliminuar disa nga armiqtë e Stalinit. Në mars të vitit 1953 kur Stalini vdiq, Hrushovi duke eleminuar rivalin e tij për postin Lavrentij Beria arriti të bëhej kryetar i Bashkimit Sovietik, po ashtu edhe kryetar i Partisë Komuniste. Ai drejtoi Bashkimin Sovietik për 11 vite.

 

Të fundit

Zhvillimet në PD/ Gjekmarkaj: Të gjejmë modusin të mos përjashtojmë njëri-tjetrin

Nënkryetari i PD-së, Agron Gjekmarkaj, tha nga studio e “Open” në News24 se pas vendimit të Gjykatës së Apelit...

“Hysaj ka bërë dje vetëm një gabim”, Josa analizon mbrojtjen

Trajneri i njohur, Mirel Josa ishte i ftuar në “Euro 24”, në News 24, në emisionin e drejtuar nga Trevisa Tufa, ku analizoi mbrojtjen...

E rëndë në Itali/ Punëtori shqiptar plagoset me thikë

Një ngjarje e rëndë është regjistrua në Itali në Via Mulino da Capo di Giulianova. Një 34-vjeçar shqiptar është plagosur me thikë nga një...

Sa nxehtësi mund të durojë trupi i njeriut?

Vdekjet nga nxehtësia janë bërë mjaft të zakonshme dhe ndërsa bota nxehet, mund të bëhen edhe më të zakoshme nëse nuk zhvillohet një plan...

“Të dua”/ Ilnisa dhe Meriton “arratisen” me njëri-tjetrin

Çifti Ilnisa-Meriton, romanca e të cilëve nisi brenda shtëpisë së “BBV3”, kanë qenë tepër të komentuar dhe pas daljes së tyre nga shtëpia. Dyshja, sidomos...

Lajme të tjera

Web TV