20 vjet nga sulmet e 11 shtatorit/ Biden, Obama dhe Clinton në ceremoninë përkujtimore në New York

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Memoriali i 11 Shtatorit në Ground Zero në Lower Manhattan në New York City ka filluar, duke shënuar momentin kur avioni i parë goditi Qendrën Tregtare Botërore në orën 8.46 të mëngjesit të 11 shtatorit 2001.

Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton bashkë me Zonjën e Parë Jill Biden, ish Zonja e Parë Michelle Obama dhe ish Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton janë të pranishëm.

Zoti Biden ka bërë thirrje për një kthim në frymën e “unitetit të vërtetë kombëtar” që u përhap në Amerikë pas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 20 vjet më parë.

Të premten në mbrëmje ai tha se bashkimi shihej në “heroizëm kudo”, duke shtuar: “Për mua ky është mësimi kryesor i 11 shtatorit. Uniteti është forca jonë më e madhe. ”

Presidenti amerikan do të vizitojë vendin e të tre sulmeve sot, në New York City dhe Pensilvani, dhe në Pentagon. Të shtunën në mëngjes udhëheqësit botërorë përfshirë Mbretëreshën Elizabeth II dhe Emmanuel Macron shënuan rastin me mesazhe solemne të mbështetjes.

Uashingtoni sapo ka përfunduar përfshirjen e tij në një nga luftërat e shkaktuara nga 11 shtatori. Zoti Biden tërhoqi forcat amerikane nga Afganistani muajin e kaluar pasi ushtria vendase që SHBA kishte shpenzuar miliarda për të pajisur dhe stërvitur kolapsin, duke lejuar talebanët të rimarrin pushtetin.


Të fundit

20 vjet nga sulmet e 11 shtatorit/ Biden, Obama dhe Clinton në ceremoninë përkujtimore në New York

Memoriali i 11 Shtatorit në Ground Zero në Lower Manhattan në New York City ka filluar, duke shënuar momentin...

Mes puthjesh dhe përqafimesh, Jennifer Lopez dhe Ben Affleck rikthehen sërish në tapetin e kuq pas 18 vitesh (Foto)

Jennifer Lopez dhe Ben Affleck kanë bërë debutimin e tyre në tapetin e kuq që nga ribashkimi si çift. Dyshja, e njohur si “Bennifer”, pozuan...

Tetovë/ Zjarri në spitalin Covid, qytetarët marshojnë për të përkujtuar 14 viktimat

Në Tetovë të Maqedonisë së Veriut më 11 shtator mijëra qytetarë kanë marshuar, për të kujtuar 14 viktimat e incidentit në spitalin modular të...

Kultivoi kanabis në pronën e tij, arrestohet 34-vjeçari në Shkodër

Policia e Shkodrës ka goditur një tjetër rast të tentativës për kultivim të bimëve narkotike, arrestohet në flagrancë 1 shtetas. Në vijim të kontrolleve të...

Fundi i keq i Sali Berishës

Baton Haxhiu

Lajme të tjera

Web TV