Penelope Cruz fiton çmimin si aktorja më e mirë në Festivalin e Filmit në Venecia

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Aktorja spanjolle Penelope Cruz fitoi sot Kupën Volpi për aktoren më të mirë në Festivalin e 78 të Venecias për rolin e saj në filmin “Nënat paralele” të Pedro Almodóvar, duke u bërë aktorja e parë latine që fiton këtë çmim.

Aktorja pohoi se ky çmim është “njëqind për qind” nga Almodóvar: “Unë të adhuroj”, tha ajo nga skena e Pallatit të Kinemasë Lido.

“Faleminderit që më besuat, që më frymëzuat në kërkimin e së vërtetës brenda dhe jashtë xhirimit, për punën tuaj etike të pametë, shumë të vështirë për t’u gjetur në këto ditë të çmendura, për përkushtimin tuaj ndaj detajeve, ju keni krijuar përsëri magji dhe unë jam krenare që jam pjesë e saj, “tha Cruz.

Ajo ia kushtoi çmimin të gjithë kastit të filmit, burrit të saj Javier Bardem, i pranishëm në gala, fëmijëve të tyre, Luna dhe Leo dhe gjithashtu “nënave paralele të jetës së tij”: nënës së tij Encarna, “më e mira” e tij, mësuese dhe shoqe “dhe vjehrra e saj Pilar Bardem, e cila kohët e fundit ndërroi jetë dhe për të cilën ajo tha se bëri” shumë “për aktorët dhe aktoret spanjolle.

Një çmim i dedikuar kryesisht Almodóvar-it

Aktorja nga Madridi konkurroi dy herë, pasi ajo gjithashtu ka marrë pjesë, në pjesën zyrtare, në komedinë “Konkursi Zyrtar”, nga argjentinasit Mariano Cohn dhe Gastón Duprat.

Kjo nuk është vetëm Kupa e saj e parë Volpi, por edhe hera e parë që ky çmim i shkon një aktoreje latine. Para saj, ai u fitua nga aktorë të mëdhenj si Bette Davis, Vivien Leigh, Sophia Loren, Cate Blanchet, Tilda Swinton, Julianne Moore ose Olivia Colman.

Lexo edhe :  Ibrahimovic: Jam më i miri në botë, Messi dhe Ronaldo nuk kanë asgjë më shumë se unë

Një karrierë e suksesshme

Aktorja spanjolle më ndërkombëtare dhe aktorja e parë spanjolle që fitoi një Oscar për “Vicky, Cristina, Barcelona” (2008) nga Woody Allen, kujtoi ndërsa kalonte nëpër këtë edicion të Mostrës që hera e parë që ajo erdhi në festival ishte me “Jamón, jamón” (1992) nga Bigas Luna, i cili fitoi Luanin e Argjendtë për regjisorin më të mirë për atë vepër.

E nominuar dy herë për një Oscar – për “Volver” (2006) dhe për muzikën “Nine” (2009) – ajo gjithashtu ka në rekordin e saj të veçantë çmimin për aktoren më të mirë në Festivalin e Kanës për “Volver”, në atë rast të ndarë me pjesën tjetër të protagonisteve femra të filmit.

Aktorja e Almodóvar, Cruz punoi për herë të parë me të në “Carne tremula” (1997) dhe që atëherë ata kanë xhiruar gjithsej gjashtë filma së bashku, atyre që u përmendën i shtohen “Todo sobre mi madre” (1999), “Los abrazos rotos “(2009),” Dhimbje dhe lavdi “(2019) dhe një paraqitje e vogël në” Dashuruesit e pasagjerëve “(2013).

Në “Nënat paralele”, një film që kryqëzon temën e mëmësisë dhe kujtesës historike në Spanjë, Cruz i jep jetë Janisit, një prej dy grave kryesore – tjetra është Milena Smit- që përkojnë duke lindur fëmijët e tyre në spital, e cila krijon një lidhje të veçantë mes tyre.

Për më tepër, Janis, një fotograf profesionist i rritur nga gjyshja e saj, është e vendosur të përmbushë dëshirën e saj të fundit dhe të gjejë eshtrat e stërgjyshit të saj të qëlluar dhe varrosur në një hendek në fillim të luftës.


Të fundit

Penelope Cruz fiton çmimin si aktorja më e mirë në Festivalin e Filmit në Venecia

Aktorja spanjolle Penelope Cruz fitoi sot Kupën Volpi për aktoren më të mirë në Festivalin e 78 të Venecias...

Avioni “Boeing” bën një ulje emergjente në Rusi, frikë dhe ankth te pasagjerët

Një avion charter “Boeing” nga Antalia, Turqi që po shkonte për në Vladivostok në lindjen e largët ruse ka bërë një ulje emergjente në...

Aksident tragjik në Kosovë, kamioni godet për vdekje foshnjen 1 vjeçe

Një kamion ka goditur për vdekje një foshnje në Prishtinë ditën e sotme. Lajmin e ka konfirmuar për Telegrafin zëdhënësja e Policisë së Kosovës për...

Vizita në Shqipëri/ Gazeta arabe shkruan për takimin e Ramës me Princin Faisal Bin Farhan, ja çfarë u diskutua

Gazeta arabe e botuar në gjuhën angleze “Saudi Gazette” ka shkruar për takimin e kryeministrit Rama me Princin Faisal Bin Farhan që është dhe...

Juventusi zyrtarisht në krizë / Vetëm një pikë në tre ndeshje, Napoli fiton me përmbysje

As zgjedhja për të lënë pa grumbulluar të gjithë grupin e lojtarëve amerikano-latinë nën arsyetimin se ishin të lodhur nga angazhimet me kombëtaret dhe...

Lajme të tjera

Web TV