Budapest/ Papa takon kryeministrin populist Orban

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Papa Françesku ka mbërritur këtë të diel në Budapest, duke nisur kështu fazën e parë të udhëtimeve.

Papa u prit në aeroport nga zëvendëskryeministri hungarez, Zsolt Semjen.

Ndërkohë më parë në Muzeun e Arteve të Bukura në Budapest u takua dhe me kryeministrin e vendit Viktor Orban dhe Presidentin Janos Ader.

Sipas mediave të huaja takimi zgjati rreth 15 minuta, ndërsa më pas Papa do të takohet me peshkopët e Hungarisë dhe Këshillin Ekumenik të Kishave me bashkësitë hebraike.

Më pas Papa do ta mbyllë udhëtimin e tij në Hungari në Sheshin e Heronjve, ku do të kremtojë meshën përmbyllëse të Kongresit të 52-të Ndërkombëtar Eukaristik dhe do të lexojë Engjëllin.

Ky është udhëtimi i tij i parë ndërkombëtar që nga operacioni në fillim të këtij viti. Papa ka kritikuar më parë udhëheqësit politikë që u përpoqën të ngrenë barriera për të mbajtur emigrantët jashtë, dhe në vitin 2019 dhuroi para për të ndihmuar emigrantët në Meksikë që kërkojnë të arrijnë në kufirin amerikan.

Viktor Orban është më i diskutueshëm.

Ndërsa Papa, që nga fillimi i papatit të tij, ka theksuar nevojën për të mirëpritur dhe kujdesur për refugjatët nga lufta dhe dhuna, pavarësisht nga besimi i tyre, kryeministri hungarez është kundër mbajtjes së atyre që ai i përshkruan si “emigrantë të paligjshëm”, dhe veçanërisht Muslimanët, jashtë Evropës.

Qeveria e Orbanit Fidesz gjithashtu qëndron për të krishterët e persekutuar në të gjithë botën – një çështje për të cilën të dy burrat mund të gjejnë më shumë pika të përbashkëta.

Ndërkohë në Sllovaki vizita e tij synon të përmirësojë marrëdhëniet katolike-hebraike. Ai do të takohet me anëtarët e komunitetit hebre, përfshirë të mbijetuarit e Holokaustit në Sheshin Rybne, një pjesë tradicionalisht hebraike e kryeqytetit Bratislavë.

Lexo edhe :  Vodhi 40 krerë bagëti në Greqi dhe i solli në Shqipëri, në pranga çobani

Gjatë Luftës së Dytë Botërore dhjetëra mijëra hebrenj u dëbuan nga Sllovakia në kampe përqendrimi nën urdhrat e një regjimi kukull nazist të kryesuar nga një prift katolik.

Francis ka vizituar dhjetëra vende që kur u bë Papë në 2013, megjithëse udhëtimet e tij kohët e fundit janë prekur nga përhapja e koronavirusit.

Në fillim të këtij viti, ai bëri një udhëtim historik katër ditor në Irak, i pari ndonjëherë nga një papë, gjatë të cilit ai vizitoi zonat që dikur mbaheshin nga militantët e Shtetit Islamik (IS).

Në korrik, 84-vjeçari kaloi 10 ditë në spital ndërsa mori trajtim për problemin e zorrës së trashë.

Ai gjithashtu vuan nga një numër çështjesh të tjera shëndetësore. Humbi një pjesë të mushkërisë së tij të djathtë në moshën 21 vjeç dhe gjithashtu vuan nga një problem i ijëve dhe shiatikut, i cili shkakton dhimbje që rrezaton nga pjesa e poshtme e shpinës në këmbë.

Në vitin 2014, atij iu desh të anulonte një numër fejesash për shkak të një sëmundjeje të raportuar të stomakut.

 


Të fundit

Budapest/ Papa takon kryeministrin populist Orban

Papa Françesku ka mbërritur këtë të diel në Budapest, duke nisur kështu fazën e parë të udhëtimeve. Papa u prit...

Real Madrid kthehet në Bernabeun “e ri” dhe bën një ftesë speciale

Real Madrid është gati të kthehet në Santiago Bernabeu me publikun pas punimeve për përmirësimin e impiantit. Los Blancos do të përqafojnë përsëri tifozët në sfidën...

“US Open”/18-vjeçarja, tenistja e parë britanike që fiton titullin pas 44 vitesh

Emma Raducanu është bërë gruaja e parë britanike që pas 44 vjetësh fiton Grand Slam për femra. 18-vjeçarja përfundoi garën e saj të vështirë në New...

Për herë të parë pa Berishën, Basha homazhe tek memoriali i Azem Hajdarit: Model frymëzimi

Për herë të parë pa Sali Berishën, Basha homazhe tek memoriali i Azem Hajdarit me vetëm 6 veta: Model frymëzimi për të mos iu...

‘Heroi i Demokracisë’ që u vra vetëm pak metra larg Selisë së PD/ Sot 23 vite nga ndarja nga jeta e Azem Hajdarit

Sot shënohen plot 23-vite nga vrasja më e bujshme në historinë politike të Shqipërisë, në të paktën këto 30 vite. 23 vite më parë, më...

Lajme të tjera

Web TV