Fjalorthi arbëresh i shqipes së vjetër

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Arbëreshët e Italisë, krenohen me trashëgiminë e madhe sa të pasur kulturore, që, mrekullisht e kanë përçuar brez pas brezi nëpër shekuj.

Nga Komuna e Shën Kostandinit, i ka mbledhur autori Costantino Bellusci, ka përzgjedhur disa fjalë të urta të të parëve, të cilët u detyruan të shpërngulen, këto edhe me gjegjëset në italisht.

Vërejeni… pastërtinë e gjuhës së vjetër shqipe; të dialektit të jugut, si edhe ndikimet e italishtes në disa trajta, ku nuk ka pasur fjalë gjegjëse në shqip.

 


Të fundit

Fjalorthi arbëresh i shqipes së vjetër

Arbëreshët e Italisë, krenohen me trashëgiminë e madhe sa të pasur kulturore, që, mrekullisht e kanë përçuar brez pas...

Shpërthen bombola e gazit, në flakë apartamenti në pallatin e Fierit

Një bombol gazi ka shpërthyer sot në një pallat në Fier. Ngjarja e rëndë u regjistrua në një apartament të një pallati në lagjen...

Prostituta shqiptare në Itali: Kam “green pass”, klientët të mos kenë frikë pasi bëj tamponin çdo javë

Disa rrugë të Torinos në Itali, gjatë orëve të natës popullohen nga punëtoret e seksit dhe klientë të ndryshëm. Por edhe ato janë të detyruara...

Terror në Itali/ 26-vjeçari hyn në autobus dhe plagos 5 persona me thikë, mes tyre një fëmijë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Itali ku një 26-vjeçar ka qëlluar me thikë 5 qytetarë në një autobus në Rimini. Mediat italiane bëjnë...

Vota “tradhtare” e opozitës për Lindita Nikollën! Dule apo Kryemadhi kush po “gënjen”?

Lindita Nikolla tashmë është kryetarja e parlamentit shqiptar e zgjedhur nga votat e mazhorancës dhe 2 vota na opozita. Në një llogaritje të thjeshtë...

Lajme të tjera

Web TV