‘Heroi i Demokracisë’ që u vra vetëm pak metra larg Selisë së PD/ Sot 23 vite nga ndarja nga jeta e Azem Hajdarit

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Sot shënohen plot 23-vite nga vrasja më e bujshme në historinë politike të Shqipërisë, në të paktën këto 30 vite.

23 vite më parë, më 12 shtator 1998, u ekzekutua themeluesi i Partisë Demokratike, Azem Hajdarit, një prej personazheve më të rëndësishme të atyre viteve të parë pluralizmi në Shqipëri.

‘Heroi i Demokracisë’ u vra në Tiranë pranë Selisë së asaj kohe të Partisë Demokratike. Ekzekutimi i tij konsiderohet si vrasja e shekullit duke tronditur opinionin publik dhe politikën shqiptare.  Për këtë krim me burgim të përjetshëm është dënuar Jaho Salihi Mulosmani, Ismet Haxhia i cili tashmë ka lënë qelinë dhe Izet Haxhiaj ish-truproja presidentit Sali Berisha.

Por pas 21 vitesh nga ky krim, drejtësia shqiptare ende s’ka një vendim final se cila është lidhja e Izet Haxhisë me këtë krim.


Të fundit

‘Heroi i Demokracisë’ që u vra vetëm pak metra larg Selisë së PD/ Sot 23 vite nga ndarja nga jeta e Azem Hajdarit

Sot shënohen plot 23-vite nga vrasja më e bujshme në historinë politike të Shqipërisë, në të paktën këto 30...

U zhvati 8 milionë lekë familjarëve të pacientëve me Covid/ Prokuroria e Tiranës çon për gjykim ish-sanitaren Tire Alldervishi

Prokuroria e Tiranës ka çuar për gjykim dosjen për Tire Alldervishin, ish-sanitaren e Spitalit “Shefqet Ndroqi”. “News  24” raporton se për gjykim do të dërgohen...

E rëndë në Tiranë/ Këputet ashensori në zonën e Astirit, 2 gra të plagosura! Njëra prej tyre në gjendje më të rëndë

Gjatë natës së kaluar një ngjarje e rëndë është regjistruar në zonën Astirit në Tiranë. 2 gra kanë mbetur të plagosura pasi ka rënë...

Dëshmia e rrallë e ish-agjentit të CIA-s/ Majori Smith më thirri në New York dhe më tha: ‘Dua që komunizmin ta shkulim nga...

Nga Dashnor Kaloçi Publikohet historia e panjohur dhe e rrallë e Avdul Hakan Banushit me origjinë nga fshati Golem i Gjirokastrës, i cili gjatë periudhës...

Teatri Kombëtar i Operas e Baletit i rikonstruktuar/ Rama nxjerr pamjet: Pres me padurim ngritjen e perdes së skenës

Kryeministri Edi Rama ka publikuar pamje nga Teatri Kombëtar i Operas dhe Baltetit, i cili është rikonstruktuar. Në një postim në “Facebook” kreu i qeverisë...

Lajme të tjera

Web TV