8 shenjat më të zakonshme të kancerit të qafës së mitrës

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Kanceri i qafës së mitrës është një nga kanceret më të zakonshëm tek gratë. Në Shtetet e Bashkuara, shkalla e vdekshmërisë nga kjo sëmundje është minimale: arsyeja janë kontrollet e vazhdueshme rutinë. Në shumicën e rasteve, kjo sëmundje diagnostikohet në fazën e saj të hershme.

Papillomavirusi njerëzor është shkaku kryesor i kancerit të qafës së mitrës. Në ditët e sotme, janë bërë shumë përpjekje për të zbuluar në kohë këtë virus fatkeq. Por kjo nuk do të thotë që ju nuk duhet të dëgjoni shenjat e trupit tuaj. Në këtë artikull, ne kemi mbledhur 8 nga simptomat më të zakonshme të kancerit.

Gjakderdhje

Gjakderdhja është simptoma më e zakonshme e kësaj gjendje. Sa i përket gjakderdhjes së ngjashme gjatë marrëdhënieve seksuale, mund të jetë për shkak të lëndimeve të ndryshme ose lubrifikimit të dobët. Për t’u siguruar që kjo nuk është një shenjë e një sëmundjeje fatkeqe, është mirë që të konsultoheni me një specialist.

Rrjedhje të pazakonta

Nëse keni rrjedhje të pazakonta, mund të nënkuptojë një tumor të mundshëm. Përveç kësaj, era e pakëndshme rrit rrezikun e mundshëm të kësaj sëmundjeje.

Dhimbje gjatë marrëdhënieve seksuale

Nëse më parë nuk keni pasur probleme të tilla gjatë marrëdhënieve seksuale, atëherë ky fakt duhet të shërbejë si paralajmërim.

Dhimbje në legen

Dhimbja e pashpjegueshme në pjesën e poshtme të barkut është një nga shenjat paralajmëruese. Sigurisht, një dhimbje e tillë mund të tregojë një sëmundje tjetër, por në kombinim mund të jetë një simptomë e kancerit të qafës së mitrës.

Ndryshime të pazakonta në urinim

Problemet me urinimin mund të tregojnë një sëmundje fillestare. Disa gra thanë se kanë edhe probleme me kapsllëkun.

Lexo edhe :  'Heroi i Demokracisë' që u vra vetëm pak metra larg Selisë së PD/ Sot 23 vite nga ndarja nga jeta e Azem Hajdarit

Humbje e pashpjegueshme peshe

Problemet me oreksin janë një tjetër shenjë treguese e kësaj gjendje.

Ënjtje e këmbës

Nëse keni ënjtje të shpeshtë të njërës këmbë, kjo mund të jetë një shenjë paralajmëruese se kanceri ka filluar të trash gjakun.

Lodhje

Përsëri, lodhja mund të jetë një shenjë e një sërë problemesh shëndetësore. Por në përgjithësi, kjo është një nga simptomat e tumorit.

 Burimi: italiafeed.com


Të fundit

8 shenjat më të zakonshme të kancerit të qafës së mitrës

Kanceri i qafës së mitrës është një nga kanceret më të zakonshëm tek gratë. Në Shtetet e Bashkuara, shkalla...

Irani marrëveshje me OKB për monitorimin e programit bërthamor

Irani ka rënë dakord të lejojë inspektorët bërthamorë të OKB-së të instalojnë karta të reja memorie në kamerat që monitorojnë programin bërthamor të vendit,...

“Si më arrestuan njerëzit e infiltruar të Kadri Hazbiut, më mbajtën dy vite në arkivol”, dëshmia e rrallë e ish-agjentit të CIA-s

Nga Dashnor Kaloçi Pjesa e gjashtë Publikohet historia e panjohur dhe e rrallë e Avdul Hakan Banushit me origjinë nga fshati Golem i Gjirokastrës, i cili...

Veliaj publikon pamjet e shkollës së re “Murat Toptani”: Mjedise moderne me standarde bashkëkohore

Viti i ri shkollor i gjen nxënësit e zonës së Selitës me një shkollë të re, e cila do të ofrojmë tashmë të gjitha...

Efektet anësore më të zakonshme të vaksinave kundër COVID-19

Ndërsa afati i saktë kohor nuk është ende i qartë – dhe jo të gjithë ekspertët pajtohen se janë të domosdoshme tani – amerikanët...

Lajme të tjera

Web TV