Terror në Luginën Panjshir/ BBC raporton: Talebanët ekzekutuan 20 civilë

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

Ndonëse talebanët shpallën qeverinë e re dhe kontrollin e plotë në Afganistan, tensionet në luginën Panjshir kanë vijuar të jenë prezente. Dy ditë më parë një zëdhënës i Forcave të Rezistencës deklaroi se nuk janë dorëzuar dhe se ushtarët e tyre janë fshehur nëpër shpella. Ndërkohë BBC raporton se ditën e sotme janë vrarë të paktën 20 civilë. Megjithatë komunikimet janë ndërprerë në luginë, duke e bërë raportimin të vështirë, por BBC ka dëshmi se vrasjet janë kryer nga talebanët. BBC ka publikuar edhe pamje nga vrasja e një personi në luginën Panjshir. Kujtojmë se Lugina Panjshir ka qenë prej kohësh një pikë qendrore për rezistencën anti-talebane në Afganistan.

Nën udhëheqjen e komandantit Ahmad Shah Massoud, rajoni zmbrapsi si forcat sovjetike si edh talebanët. Por tashmë rajoni ka rënë në duart e talebanëve. Ka dyshime se këta të fundit u ndihmuan edhe nga Pakistani për të shtypur rezistencën në Luginën Panjshir.


Të fundit

Terror në Luginën Panjshir/ BBC raporton: Talebanët ekzekutuan 20 civilë

Ndonëse talebanët shpallën qeverinë e re dhe kontrollin e plotë në Afganistan, tensionet në luginën Panjshir kanë vijuar të...

Zbulohet urdhri i ri i Lulzim Bashës për Sali Berishën

Pas përjashtimit të Sali Berishës nga grupi i PD, Lulzim Basha ka zgjedhur rrugën e përballjes frontale me ish-paraardhësin e tij në selinë blu. Basha...

Ngjarja që la ndeshjen ‘në hije’ / Tifozët i shpëtojnë jetën maces, stadiumi shpërthen në brohorima (Video)

Në stadiumin “Hard Rock” në Miami Gardens, Florida, gjatë ndeshjes midis ‘Uraganëve’ të Miamit dhe ‘Alpinistëve’ të Shtetit Appalachian, një ngjarje në tribuna u...

“Kjo çështje nuk do të zhduket”, Vuçiç dhe Merkel për Kosovën: Nuk ka BE pa zgjidhje

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është takuar ditën e sotme me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të një turi takimesh në Ballkan. Në fjalën...

“Ja si ja mora Georginas Ronaldon nga krevati!”/ Modelja zbulon tradhtinë e CR7: Ishte ora 1 e natës dhe…

“Unë kurrë nuk kam menduar se ai do të më përgjigjej”. Kështu nis historia e Natacha Rodriguez! Por, cila eshte kjo? Vajza ka rrefyer për...

Lajme të tjera

Web TV