14 shtator 1901/ Vdes presidenti amerikan William McKinley, pas atentatit nga një radikal

113 563 lexime

106,048FansaPëlqeje

William McKinley u lind më 29 janar 1843 dhe vdiq më 14 shtator 1901. Ai ishte presidenti i 25 -të i Shteteve të Bashkuara, duke shërbyer nga 1897 deri në vrasjen e tij në 1901. Ishte president gjatë Luftës Spanjollo -Amerikane të 1898.
Republikan, McKinley ishte presidenti i fundit që kishte shërbyer në Luftën Civile Amerikane. Pas luftës, ai u vendos në Kantonin e Ohajos, ku ushtroi profesionin e avokatit dhe u martua me Ida Saxton. Në 1876, McKinley u zgjodh në Kongres, ku u bë ekspert i Partisë Republikane. Ai u zgjodh guvernator i Ohajos në 1891 dhe 1893. Me ndihmën e këshilltarit të tij të ngushtë Mark Hanna, ai siguroi nominimin republikan për president në 1896 mes një depresioni të thellë ekonomik. Ai mundi rivalin e tij demokrat William Jennings Bryan.

Rritja e shpejtë ekonomike shënoi presidencën e McKinley. Ai promovoi Tarifën Dingley të vitit 1897 për të mbrojtur prodhuesit dhe punëtorët e fabrikës nga konkurrenca e huaj dhe në 1900 siguroi miratimin e Aktit të Standardit të Artë. Ai shpresonte të bindte Spanjën t’i jepte pavarësinë Kubës rebele pa konflikt, por kur negociatat dështuan, kërkoi dhe nënshkroi deklaratën e luftës nga Kongresi për të filluar Luftën Spanjollo-Amerikane të vitit 1898. Fitorja e Shteteve të Bashkuara ishte e shpejtë dhe vendimtare. Si pjesë e zgjidhjes së paqes, Spanja iu dorëzua Shteteve të Bashkuara kolonitë kryesore të saj jashtë shtetit të Porto Rikos, Guamit dhe Filipineve ndërsa Kubës iu premtua pavarësia, por në atë kohë mbeti nën kontrollin e Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara. Shtetet e Bashkuara aneksojnë Republikën e pavarur të Havait në 1898 dhe ajo u bë një territor i Shteteve të Bashkuara.
Historianët e konsiderojnë fitoren e McKinley në 1896 si një zgjedhje, në të cilën ngërçi politik i epokës pas Luftës Civile i dha vendin Sistemit të Partisë së Katërt të dominuar nga republikanët, duke filluar me Epokën Progresive. Arritjet e tij u ndërprenë kur ai u qëllua për vdekje më 6 shtator 1901, nga Leon Czolgosz, një anarkist polak-amerikan i gjeneratës së dytë. McKinley vdiq tetë ditë më vonë dhe u pasua nga Zëvendës Presidenti Theodore Roosevelt. Si një novator i ndërhyrjes amerikane dhe ndjenjës pro-biznesit, McKinley në përgjithësi renditet mbi mesataren. Popullariteti i tij u errësua shpejt nga ai i Roosevelt.


Të fundit

14 shtator 1901/ Vdes presidenti amerikan William McKinley, pas atentatit nga një radikal

William McKinley u lind më 29 janar 1843 dhe vdiq më 14 shtator 1901. Ai ishte presidenti i 25...

Patrik Sueizi, idhulli i të rinjve që mori famë nga një “kërcim i ndyrë”

Nga Leonard Veizi "Dirty Dancing", ishte filmi që do t’i jepte famë edhe në Shqipëri, aktorit të njohur amerikan. Ishin vitet ’90 dhe Shqipëria sapo kishte...

Dëshmoi kundër Netanyahut, vdes në aksident ajror në Greqi zyrtari i lartë izraelit

Një aksident ajror ndodhi mbrëmjen e djeshme në ishullin Samos në Greqi, ku një avion i vogël Cesna ra në det teksa po fluturonte...

Rama nderon Merkel me medaljen ‘Ylli i Mirënjohjes Publike’, kancelarja: Është një nder i madh

Kryeministri Edi Rama ka nderuar Kancelaren gjermane Angela Merkel me 'Ylli i mirënjohjes publike'. Rama shprehu kënaqësinë e veçantë të nderonte në emër të...

Met Gala 2021, ja çfarë zgjodhën të vishnin të famshmit (FOTO)

Mbrëmja e Met Gala mbahet zakonisht të hënën e parë në muajin Maj, por këtë vit eventi u shty për shkak të Covid-19. Më 13...

Lajme të tjera

Web TV